Dagens PS

Hongkong-krisen: Kina har 12.000 poliser vid gränsen

hongkong-kina-poliser
Situationen i Hongkong trappas upp allt mer. (Foto: TT)
Finwire
Finwire
Uppdaterad: 07 aug. 2019Publicerad: 07 aug. 2019

Nya signaler tyder på att Kina förbereder sig för att kunna gå in i Hongkong med 12.000 kravallpoliser som finns redo vid gränsen mellan Hongkong och Fastlandskina.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Det rapporterar Sveriges Radio. Chefen för den kinesiska myndigheten som ansvarar för Hongkong och Macaos frågor säger att protesterna är området värsta kris sedan överlämnandet från Storbritannien 1997.

Under gårdagskvällen fortsatte kravallpolisen att använda tårgas. Det som fick protesterna att urarta denna gången var på grund av att en ledare för en studentförening hade flera laserpekare på sig som används för att hindra teknik som möjliggör ansiktsigenkänning.

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

ANNONS
Laddhybrid-kampanj hos Volkswagen
Volkswagen logo

Elektrifiera vardagen med upp till 12 mils färd helt på el. Välj en SWE Edition fullpackad med utrustning till ett förmånligt pris och lågt förmånsvärde.

Se alla kampanjmodeller här!
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS