Klassisk Ferrari i toppskick kan slå rekord på auktion

Interiören är inte originalfärgen Nero, men lyxkänslan finns trots det kvar. Foto: Bonhams
Mia Jacobs
Mia Jacobs
Uppdaterad: 13 apr. 2022Publicerad: 13 apr. 2022

Klassisk Ferrari 275 GTS säljs nu på Bonhams Monte Carlo auktion. Med utgångspris på 1,2 – 1,6 miljoner euro (knappt 12,4 – 16,5 miljoner kronor) kan det bli rekordpris för drömbilen.

När Ferrari i mitten på 1960-talet började dra mot lyx kom 275 GTS. Med generösa säten och instrumentbräda i träfaner – för första gången i en Ferrari – och med samma aggressiva charm som sina föregångare är det en drömbil för många bilälskare.

Känsla som i racingbil

Car & Driver skrev att motorn, en arvinge till Ferraris då 20-åriga V12-tradition, är det som gör bilens personlighet.

“Man kan känna det lika mycket som man kan höra det”, skriver man enligt Bonhams, auktionshuset som säljer bilen på auktionen i Monaco.

“Det är en allt-i-ett–känsla man normalt bara får i racingbilar, och den är unik för Ferrari bland normala passagerarbilar av i dag”.

Motorn är i toppskick efter restaureringen, även om växellådan inte är original är den av rätt typ. Foto: Bonhams

Klassisk Ferrari i bara 200 exemplar

Det tillverkades bara 200 Ferrari 275 GTS, och chassinummer 06999 rullade ut ur Maranellofabriken 9 april 1965. Originalfärgen var Celeste, med Nerointeriör, och bilen såldes ny i Frankrike.

En av de tidigare ägarna är Jean-Pierre Beltoise, motorcykelförare som vann Monacos Grand Prix 1972.

En drömbil att äga – och köra. Auktionspriset kan bli rekordhögt. Foto: Bonhams

Omfattande restaurering

Märkesexperten Gipimotor i Bryssel började restaurera bilen 2010, och när restaurationen var klar 2011 såldes den till nuvarande ägaren. Bilen har en Ferrari Classiche Red Book-certifiering, med notering att bilens växellådan inte är original (men av rätt typ) och att den inte har originalfärg på lack och interiör.

Bilen är i utmärkt skick, och dokumentation restaurering för 250 000 euro (drygt 2,5 miljoner kronor) följer med på köpet. Auktionen ger en sällsynt möjlighet att köpa ett fantastiskt exemplar av vad som av många anses vara den mest eleganta av alla Ferraris Spydermodeller.

Läs även: Till salu: Unik Mercedes Benz 220 från 1960

Läs även: “King of the road” gick för 2,1 miljoner kronor

Mia Jacobs
Mia Jacobs

Journalist på Dagens PS med lång erfarenhet från olika medier.

Mia Jacobs
Mia Jacobs