Dagens PS

Han rundar bränslekrisen med koldriven Fiat

Två Fiat Polski i ett garage.
Bilen som kolkonverterats är en Fiat Polski 126, dock inte någon av dessa två. Bild: TT/AP Ramon Espinosa

Svider det lite för mycket i plånboken att tanka på macken? En kol- eller veddriven bil kanske är något för dig!

Det är visserligen andra anledningar bakom Kubas bränslekris än vad som gjort att Australiensiska mackar gapar tomma och att Thailands fiskeindustri går på knäna. Men bristen på bränsle innebär i stort sett samma sak var den än slår till, hur den än uppstår: Det blir svårt att tanka bilen.

I Kuba har en man löst problemet med inspiration från andra världskriget, då bränsle kunde vara svårt att få tag på – och koldrivna fordon fick sig ett uppsving. Juan Carlos Pino, som han heter, har kolkonverterat en gammal Fiat.

Så funkar det

Reuters, som varit på plats och filmat bilen – en Polski Fiat 126p från 1980 (i princip en Fiat 126 byggd på licens i Polen) – vittnar om en hel del modifieringar för den ska kunna drivas av kol istället för bensin.

Motorhuven plockades väck, en gammal propantank fick nytt liv som kammare för att bränna kolet. Gaserna, som ska blandas med syre och sedan vidare till förgasaren, renas i ett filter av en rostfri mjölkkanna och gamla kläder.

En av Pinos tidiga provkörningar var på cirka 85 kilometer och nådde en toppfart på omkring 69 km/h.

Därför har Kuba inget bränsle

Efter att USA, under president Donald Trump, infört en mer eller mindre total olje­blockad mot ön och hotat med höga handelstullar mot alla länder som varit villiga att leverera bränsle, samt att Venezuelas oljeleveranser stoppats, har ön sjunkit djupt ned i en kris som innebär strömavbrott, bränslebrist och avsaknad av vanliga varor. Detta skriver tyska DW.

Gengasbilar i Sverige

Gengasbil, alltså generatorgasbil, kallas fenomenet på svenska – att driva en bil med antingen ved eller kol. Det hela var, som nämt ovan, vanligt under andra världskriget men finns att stöta på på svenska vägar även idag.

För ett par år sedan gjordes många rubriker om en Per Lindberg som gengaskonverterat en Cheva-van. Vedomobil, döptes skapelsen till.

”Jag har ett stort aggregat bak på bilen som jag fyller med ved och sen har jag en kolhärd som det förbränns via. Så går det fram i motorn och så kan jag få det att förbrännas precis som bensin”, sade han då till SVT.

”Jag har lyckats trycka upp den i 110 nån gång”, tillade han.

Emil Karlsson

Deskreporter på Dagens PS och har tidigare arbetat med lokaltidningsjournalistik, kommunikation och marknadsföring. Han skriver gärna om vardagsämnen men ser hela världen som sitt bevakningsområde. Gillar: Saab (bilarna), att bada och att bo på landet.

Emil Karlsson

Deskreporter på Dagens PS och har tidigare arbetat med lokaltidningsjournalistik, kommunikation och marknadsföring. Han skriver gärna om vardagsämnen men ser hela världen som sitt bevakningsområde. Gillar: Saab (bilarna), att bada och att bo på landet.