Den anrika brittiska biltillverkaren Lotus, som ägs av kinesiska Geely, överväger att stänga sin fabrik i Hethel, Norfolk.
Brittiska Lotus i kris – miljardförluster tvingar bolaget västerut


Mest läst i kategorin
Detta kan innebära slutet för en 59 år lång produktionshistoria på den brittiska anläggningen.
Bakgrunden är en strategisk omorientering mot den amerikanska marknaden, där företaget vill etablera produktion för att undvika höga tullavgifter. Beslutet har rapporterats komma från Lotus ledning i Kina, skriver Autocar.
Oväntat beslut kan omforma lotus framtid
En källa med insyn i Lotus verksamhet har uppgett att företaget förbereder sig för att avsluta produktionen vid Hethel-fabriken. Detta efter direktiv från Lotus ledning i Kina, vilket signalerar en potentiell förändring i företagets globala produktionsstrategi, skriver Autocar.
Lotus har inte kommenterat uppgifterna direkt men har bekräftat att tillverkningen av sportbilen Emira, fabrikens huvudmodell, har pausats sedan mitten av maj. Detta för att hantera konsekvenserna av de ökade tullarna på den viktiga amerikanska marknaden.

Fokus på amerikansk produktion
Lotus vd Feng Qingfeng har tidigare uttryckt företagets intentioner under ett kvartalssamtal den 25 juni, där han betonade vikten av lokalisering.
“Vi anser att lokalisering är en genomförbar plan”, sade Feng.
“Vi försöker dra nytta av vår strategi i USA för att ta igen förluster på grund av tullhöjningen”.
Han nämnde diskussioner med strategiska partners om att etablera produktion i USA, utan att specificera vilka. En stark möjlighet är att Lotus flyttar delar av produktionen, inklusive Emira, till Volvos underutnyttjade fabrik i South Carolina, eftersom Volvo även det ägs av Geely.

Kostnadsbesparingar och försäljningsnedgång
Lotus har aktivt arbetat med att minska kostnader efter ihållande förluster. I april varslades 270 anställda i Hethel. Dessutom, enligt Autocar, förväntas företagets huvudkontor i Clerkenwell stängas, trots att det öppnades för bara några månader sedan till en betydande kostnad.
Flaggskeppsbutiken på Park Lane har även överförts till återförsäljargruppen HR Owen, vilket också antas vara en del av kostnadsbesparingsåtgärderna.
Försäljningen för Lotus sjönk med 42 procent under årets första kvartal. Detta markerar den första betydande nedgången sedan Geely lanserade en ny serie elektriska ‘livsstilsfordon’, inklusive suven Eletre och sedanen Emeya.
Geely förvärvade varumärket 2017 från Malaysias DRB-Hitcom, som också äger Proton, men har ännu inte sett någon avkastning på sin investering på omkring 28 miljarder svenska kronor. Lotus rapporterade en nettoförlust på motsvarande cirka 1,9 miljarder svenska kronor under det första kvartalet, samtidigt som skulderna ökade till nästan 35 miljarder svenska kronor.

Lotus Emira blir en V8-best – så förändras sportbilen
Lotus Emira kan få en V8-motor. Nya utsläppsregler och stark efterfrågan från USA driver förändringen framåt. Lotus Emira, märkets enda modell med
Utmaningar på elbilsmarknaden
Företaget har drabbats av en dämpad efterfrågan på bilar i det övre segmentet av elbilsmarknaden.
“Under de senaste åren har penetrationen av elbilar från premiummärken inte uppfyllt våra förväntningar”, sade Feng under kvartalssamtalet.
USA var tänkt att vara en stor marknad för de nya elbilarna, men landets införande av 100 procentiga tullar på Kina-byggda elbilar tvingade Lotus att sluta sälja Eletre där.
Efterfrågan har också minskat i Europa och Kina, med leveranser av Eletre och Emeya ned 31 procent till 719 fordon under de första tre månaderna.
Istället kommer företaget att fokusera på “Hyper Hybrid PHEV”-modeller, och även Lotus sportbilar kommer att få elektrifierade drivlinor. Den första Lotus laddhybriden blir Eletre och den kommer att lanseras under första kvartalet nästa år, med start i Kina.
Hethel-fabriken var planerad att bygga en eldriven sportbil när Emira-produktionen upphörde, men bristande entusiasm på marknaden tvingade Lotus att skjuta upp bilen på obestämd tid.

Lotus pinsamma krasch på bilfestivalen
Det går inte alltid som man tänkt sig. På den välkända bilfestivalen Goodwood festival of Speed kraschade en Lotus rätt in i höbalen precis vid starten på
Framtiden för hethel och branschens utmaningar
Geely kan ha bedömt att Hethel inte var värt ytterligare investeringar med tanke på att lagstiftningen skulle tvinga fram ett slut på bilar med förbränningsmotorer, samtidigt som det mindre klimatvänliga USA framstår som den sista stora marknaden för förbränningsmotorer på planeten.
Lotus vd Feng har tidigare sagt att företaget utvärderar ett V8-alternativ för Emira.
Att stänga Hethel skulle vara ett massivt slag för den brittiska regeringen, som tidigare i veckan presenterade sin industristrategi för att hjälpa till att öka fordonsproduktionen till 1,3 miljoner fram till 2035, upp från 905 233 förra året.
Lotus produktion är liten jämfört med större aktörer som JLR, men varumärket har överlevt i sin Norfolk-bas sedan 1966, då Lotus grundare Colin Chapman köpte den tidigare flygfältet av regeringen.
Geely investerade 1,4 miljarder svenska kronor i anläggningen, inklusive en ny tillverkningsanläggning för sportbilar som öppnade 2022 för att bygga Emira.
En tidigare senior Lotus-chef har kallat planerna på nedläggning för ‘en skam’.

Lotus Emeya 2026 – elraketen som vill köra ifrån Porsche Taycan
Lotus Emeya 2026 kombinerar brutal acceleration med lyx och teknik i överflöd – en GT-raket med sikte på elbilseliten. Lotus har länge varit synonymt med

Åsa Wallenrud är en driven och erfaren motorjournalist med en stark passion för bilvärlden och teknik, gärna i kombination. Arbetat med varumärken som TV4 Nyhetsmorgon, Facit, M3, Lilla Gumman, Hem och Villamässor, Blocket, Byt Bil mfl.

Åsa Wallenrud är en driven och erfaren motorjournalist med en stark passion för bilvärlden och teknik, gärna i kombination. Arbetat med varumärken som TV4 Nyhetsmorgon, Facit, M3, Lilla Gumman, Hem och Villamässor, Blocket, Byt Bil mfl.