Volvo Cars har länge varit en symbol för svensk ingenjörskonst, men ägarbilden fortsätter att förskjutas österut.
Beskedet: Volvo rycks bort från Sverige


Mest läst i kategorin
Den kinesiska fordonskoncernen Geely har under de senaste dagarna ökat sitt innehav ytterligare och närmar sig nu en ägarandel på omkring 79 procent, skriver Boosted.
Aktieköpen, som registrerats hos Finansinspektionen, omfattar cirka 5,8 miljoner aktier till ett värde av runt 137 miljoner kronor. Affärerna genomfördes efter att Volvo Cars aktie tappat mark i samband med bolagets senaste rapport, vilket gav huvudägaren ett tillfälle att stärka kontrollen.
Resultatet är tydligt: Volvo Cars är i praktiken redan ett bolag där den strategiska riktningen avgörs i Hangzhou snarare än Göteborg.

När börsen tvekar kliver huvudägaren fram
Tajmingen är ingen slump. Volvo Cars har haft en period med pressad lönsamhet, sparprogram och utebliven utdelning. Samtidigt har försäljningen globalt minskat med 7 procent under den senaste tremånadersperioden jämfört med året innan.
När marknaden reagerade negativt valde Geely att göra motsatsen till många investerare — att köpa mer.
Signalen är dubbel. Dels visar köpen ett långsiktigt stöd för varumärket Volvo, dels stärker de möjligheten att styra bolagets strategiska beslut utan större motstånd från minoritetsägare.
Läs också: Volvo Cars: 24 000 kronor i bonus försvinner för anställda. Dagens PS
Senaste nytt
Nära en symbolisk gräns
Gränsen vid 80 procent är inte bara en siffra. Den innebär ett nästan totalt ägarinflytande och öppnar för flera framtida vägval, från ännu tätare integration i Geelys industrigrupp till möjliga förändringar i börsnoteringen.
Även om nivån ännu inte nåtts krävs nu bara ytterligare en mindre ökning för att passera den psykologiskt viktiga gränsen.
Historiskt har Volvo byggt sin identitet på självständighet, men i dagens globala bilindustri är skalfördelar avgörande. Plattformar, mjukvara och komponenter delas redan i stor utsträckning mellan Geelys olika bilmärken.
Läs också: Volvo Cars: Ingen utdelning och miljarder borta – ”Dags att vakna”. Dagens PS

Ett gammalt arv i en ny värld
När Geely köpte Volvo från Ford 2010 sågs affären som en räddning för det svenska märket. Sedan dess har investeringar möjliggjort elektrifiering och teknikutveckling i snabb takt.
Men varje nytt aktieköp förändrar balansen ytterligare. Volvo Cars är fortfarande ett svenskt varumärke till namn och historia, men ägandet berättar en annan historia.
I praktiken blir bolaget allt mer en del av en större kinesisk industristruktur där beslut tas med global konkurrens som främsta utgångspunkt.
Frågan är inte längre om Volvo påverkas av sin ägare — utan hur mycket av det gamla Göteborg som finns kvar när ägarandelen till slut passerar nästa gräns.
Missa inte:
Billigaste bilägandet – komplett guide. E55
Pengar regnar över Sverige: ”Vi har deras uppmärksamhet”. Realtid
Ebba Busch försvarar elstödet – skyller på tidigare politik. News 55
Testernas mästare: Här är el-suven som regerar Europa. Dagens PS

Åsa Wallenrud är en driven och erfaren motorjournalist med en stark passion för bilvärlden och teknik, gärna i kombination. Arbetat med varumärken som TV4 Nyhetsmorgon, Facit, M3, Lilla Gumman, Hem och Villamässor, Blocket, Byt Bil mfl. Har du en bra historia? Maila mig asa.wallenrud@dagensps.se

Åsa Wallenrud är en driven och erfaren motorjournalist med en stark passion för bilvärlden och teknik, gärna i kombination. Arbetat med varumärken som TV4 Nyhetsmorgon, Facit, M3, Lilla Gumman, Hem och Villamässor, Blocket, Byt Bil mfl. Har du en bra historia? Maila mig asa.wallenrud@dagensps.se

Buyersclub har byggt en e-handelsplattform med fokus på volym, effektivitet och återkommande intäkter. Affärsmodellen är bevisad genom stark tillväxt de senaste åren. Nu genomförs en företrädesemission för nästa tillväxtfas.











