Dagens PS

Audi kliver in i Formel 1: Första bilderna avslöjade

Audi Formel 1
Audi kliver in i Formel 1 (Foto: Audi.com)
Christian Pedersen
Christian Pedersen
Uppdaterad: 14 nov. 2025Publicerad: 14 nov. 2025

Audi satsar stort på Formel 1 och presenterar nu sin första bil inför debutsäsongen

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Audis inträde i Formel 1 närmar sig snabbt och förväntningarna är höga.

Trots en pressad ekonomisk situation väljer den tyska tillverkaren att satsa stort på världens mest prestigefyllda motorsportserie.

Nu visar Audi för första gången hur deras kommande F1-bilar kommer att se ut, och designen följer märkets klassiska motorsportarv. Det skriver Carup.

Ikoniska färger och nytt teamnamn

När Audi tar över det nuvarande Sauber-stallet inför nästa säsong markerar de förändringen tydligt.

De första officiella bilderna avslöjar en bil lackerad i silver, svart och rött, färger som i decennier definierat Audis racingidentitet.

Bilarna kommer att köras av Nico Hülkenberg och Gabriel Bortoleto, en kombination av erfarenhet och framtidspotential som Audi hoppas ska ge laget en stabil plattform i debutsäsongen.

Den nya satsningen innebär också ett namnbyte. Sauber blir officiellt Audi, vilket ska stärka märkets globala närvaro på motorsportscenen.

Nu visar Audi för första gången hur deras kommande F1-bilar (Foto: Audi.com)
ANNONS

Missa inte: Försäljningen av nya Audi går i taket: 10 000 beställningar på bara 30 minuter – Dagens PS

Formel 1 rapporterar att Audi har utökat sin satsning genom att ta full kontroll över Sauber-teamet inför inträdet i Formel 1.

Uppköpet beskrivs som ett sätt att säkra ett renodlat fabriksteam från starten 2026 och ge Audi större tekniskt inflytande över både bilutveckling och organisation.

Detta framhålls som en central del i strategin att etablera en stark och långsiktig närvaro i sporten.

ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
PS Partner

Efter svaga kvartalet: "Oktober har varit en fantastisk månad"

13 nov. 2025
Ola Skogö - Modulärt byggande för flexibla samhällen
Spela klippet
PS Partner

Därför växer modulärt byggande i Sverige

10 nov. 2025
PS – Linda Murray Wennberg_ Hur riskkapital kan stärka företagets tillväxtresa (SPONSRAD AV ALMI)
Spela klippet
PS Partner

Så kan svenska startups växa med riskkapital och expertis från Almi Invest

05 nov. 2025

Audi: Formel 1 ska lyfta hela företaget

Audis ledning beskriver inträdet som ett strategiskt steg mot att förnya företaget och bygga en tydligare prestandaprofil.

“Vårt inträde i Formel 1 är en del av något större. Det är nästa steg i företagets förnyelse för att stärka vår position i den globala konkurrensen”, säger vd Gernot Döllner.

Han lyfter fram att Formel 1:s krav på precision, lagarbete och innovation passar väl in i Audis ambitioner framåt.

Kostnadstak gör F1 attraktivt

ANNONS

Regeländringarna inom Formel 1 spelar också en avgörande roll i beslutet.

Audi menar att det ekonomiska taket minskar riskerna och gör det mer rimligt för nya aktörer att kliva in.

“Formel 1 är naturligtvis ren känsla. Men för Audi finns det en tydlig logik bakom inträdet. Kostnadstaket garanterar ekonomisk hållbarhet. Samtidigt ger Formel 1:s globala räckvidd vårt varumärke oöverträffad synlighet,” säger Döllner.

Med nya regler, uppdaterad teknik och en global plattform som når hundratals miljoner tittare hoppas Audi att inträdet i Formel 1 ska ge varumärket en ny skjuts både sportsligt och kommersiellt.

Läs också:

Audis elektriska drömkombi läggs ned – ersätts med V8 – Dagens PS

Audis nya elbil är både en återkomst och en avskedsfest – Dagens PS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Christian Pedersen
Christian Pedersen

Bevakar nyheter inom bil och techsektorerna.

Christian Pedersen
Christian Pedersen

Bevakar nyheter inom bil och techsektorerna.

ANNONS
BLACK WEEKS Spara upp till 54% på Verisure hemlarm

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet

Räkna ut ditt pris!
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS