"Vore extremt dåraktigt", anser Warren Buffett.
Wall Street-oraklet varnar USA och Kina


Mest läst i kategorin
”Vore extremt dåraktigt”, anser Warren Buffett.
Nikkei Asian Review återger enligt Di.se vad Buffett sade i samband med Berkshire Hathaways årliga stämma i helgen.
Där tog Buffett till orda om vad ett handelskrig mellan USA och Kina skulle innebära.
Nyttan med att de båda länderna håller sams på handelsområdet är både stora och uppenbara, slår mångmiljardären fast, ”så att om två intelligenta länder skulle göra någonting vore det extremt dåraktig”.
USA och Kina är två superstater som så förblir under lång tid framöver, konstaterade Buffett på stämman.
”Vi har många gemensamma intressen och precis om alla andra stora ekonomiska grupper kommer det att finnas spänningar. Men det är en ’win-win situation’ när världen gör affärer med Kina”, sade den kände finansmannen, en av världens rikaste, enligt Nikkei Asian Review, uppger Di.se.

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Buyersclub har byggt en e-handelsplattform med fokus på volym, effektivitet och återkommande intäkter. Affärsmodellen är bevisad genom stark tillväxt de senaste åren. Nu genomförs en företrädesemission för nästa tillväxtfas.









