Dagens PS

Miljonböter: Svenska elverket stoppas av KO

Svenska elverket stoppas av KO efter lagbrott
Svenska elverket har ljugit i telefon på ett antal punkter och konsumenter har reagerat. Nu läger KO miljonböter på företaget om man fortsätter så. (Foto: Robert Henriksson/TT)

Konsumentombudsmannen KO ingriper nu mot Svenska elverket. Fortsätter man med sina säljmetoder kostar det bolaget 1,5 miljoner.

”Svenska elverket AB” kan ju låta som ett stabilt och tillförlitligt bolagsnamn. Det är det inte, enligt Konsumentombudsmannen.

KO anser tvärtom att Svenska elverket använt försäljningsmetoder i telefonsälj, som bryter mot lagen på flera punkter.

”Ser inget fusk inför momssänkningen”. Dagens PS

Har ljugit i säljsamtal

Svenska elverket har ringt konsumenter och påstått saker som att företaget äger elnätet, att det är de som står förelleveranserna till bostaden eller att de samarbetar med en annan känd aktör.

Andra konsumenter har fått frågan hur ofta de vill ha fakturan och företaget har påstått att de är de enda som kan leverera el till bostaden.

KO:s kritik: ”Svårt förstå elavtalen”. Dagens PS

Kunder har reagerat

En del konsumenter har uppmanats att skriva under avtalet med bank-id under samtalets gång, något som är förbjudet.

Många har reagerat när man efter säljsamtalet fått ett avtal med 60 månaders bindningstid med ett helt nytt elföretag, rapporterar KO.

KO:s kritik: ”Skärp er, influencers”. Dagens PS

Svenska elverket har påstått att man äger elnätet och andra lögner. Sedan har dessutom avtal kommit till konsument med en helt annan motpart. (Foto: Fredrik Sandberg/TT)

”Förbjudna metoder”

”Distansavtalslagen är tydlig med att en telefonförsäljare måste börja med att informera konsumenten om vilket företag man ringer från och att syftet med samtalet är att sälja något”, skriver KO i ett pressmeddelande.

”De metoder som Svenska Elverket använt sig av, enligt samstämmiga vittnesmål från anmälare, är förbjudna.”

1,5 miljoner i vite

Eftersom KO i det här fallet, liksom i andra, inte anser det nog att vädja till ett företags välvilja och samvete, kompletterar man sin kritik med böter.

Det kommer därför att kosta Svenska elverket AB 1,5 miljoner kronor totalt om man fortsätter på samma sätt som tidigare.

Anmält för att ha lurats – men stöttas av domstolen. Dagens PS