Konkurrensverket inleder nu en undersökning om Hypergenes köp av Stratsys och kan förbjuda affären. Besked kommer senast 10 maj.
Konkurrensverket kan stoppa storaffär


Mest läst i kategorin
Konkurrensverket har beslutat att inleda en särskild undersökning för att närmare granska ett planerat förvärv inom marknaden för mjukvarulösningar för strategisk planering, meddelar verket nu.
5 januari i år anmälde Hypergene ett köp som ger bolaget ensam kontroll över Stratsys AB.
Hypergenes är ett svenskt mjukvarubolag med huvudsaklig verksamhet i Norden, ytterst ägt av riskkapitalbolaget Thoma Bravo.
Konkurrensverket kritiskt: ”Förklara er”. Dagens PS
Skapar mjukvarulösningar
Bolaget utvecklar och tillhandahåller en plattform för verksamhets-, ekonomi- och portföljstyrning.
Hypergenes mjukvarulösningar omfattar strategisk planering, budgetering och prognostisering, analys och insikter, KPI-uppföljning samt verksamhetsrapportering, summerar Konkurrensverket.
Även Stratsys är ett svenskt mjukvarubolag, som även är etablerat i Norge och har verksamhet riktad mot främst nordiska länder.
Stratsys utvecklar och tillhandahåller en plattform för styr- och ledningssystem. Plattformen omfattar moduler inom styrning, riskhantering och regelefterlevnad, miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning, strategisk planering samt kvalitets- och verksamhetsledning.
Senaste nytt
”Överlappar” varandra
Både Hypergene och Stratsys mjukvarulösningar för strategisk planering utgör digitala verktyg som stödjer organisationer i att bryta ned övergripande strategier och visioner till operativa mål, aktiviteter, risker och ansvar på olika nivåer i organisationen samt möjliggör löpande uppföljning av måluppfyllelse, resonerar Konkurrensverket.
Konkurrensverkets utredning i ärendet har hittills fokuserat på sambandet mellan parternas verksamheter som gäller mjukvarulösningar för strategisk planering som riktar sig till offentlig sektor eftersom parternas verksamheter i huvudsak överlappar inom detta marknadssegment.
Borta: Hela Vänern – och lite till. Dagens PS
”Går inte att utesluta”
Enligt Konkurrensverkets inledande undersökning av den planerade koncentrationen går det inte att utesluta att affären kan komma att hämma en effektiv konkurrens.
För att Konkurrensverket ska kunna ta slutlig ställning till koncentrationen krävs ytterligare utredning och en analys av de effekter som koncentrationen kan komma att medföra.
Konkurrensverket beslutar därför att genomföra en så kallad särskild undersökning, meddelar man.
Verket har nu ytterligare 3 månader på sig att utreda ärendet. Senast 10 maj ska Konkurrensverket besluta om affären ska lämnas utan åtgärd eller om den ska förbjudas.
Nya finansvarningen: ”En tickande bomb”. Dagens PS

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.

På Bybit samlar du alla dina kryptotillgångar på ett och samma konto. Handla, låna och använd ditt saldo utan att flytta värde mellan plånböcker. En enklare, tydligare och mer flexibel handelsupplevelse. En ny standard.











