Dagens PS

Framtidstron sjunker hos företagare

Optimismen sjunker bland företagarna
Efter en kraftig dos optimism i september sjunker nu framtidstron för den närmaste tiden hos enmansföretagare i SEB:s nya företagarindikator. (Foto: Martina Holmberg/TT)
Torbjörn Karlgren
Torbjörn Karlgren
Uppdaterad: 06 okt. 2025Publicerad: 06 okt. 2025

Företagarnas förväntningar på utvecklingen det närmaste kvartalet sjunker i SEB:s nya upplaga av Företagarindiktatorn.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Företagarnas förväntningar på de kommande tre månaderna sjunker i SEB:s (börskurs SEB) senaste ”Företagarindikatorn”.

Nedgången är kraftigt, från21 till 12 enheter, men SEB påpekar snabbt att trots minskningen är indikatorn fortfarande på en högre nivå än det historiska genomsnittet.

Optimismen tar fart bland svenska företagare. Dagens PS

Stark uppgång september

”Vid en första anblick ser det ut som ett bakslag i företagarnas framtidstro den här månaden. Det bör dock ses i ljuset av en ovanligt stor uppgång i september som nu kalibreras”, säger SEB:s privatekonom Américo Fernández.

”I slutet av september sänkte Riksbanken styrräntan och regeringen aviserade en mycket expansiv budget som bland annat innehöll mer generösa skatteregler, även kallat 3:12 regler, riktade mot företagare. Det väntas hålla upp framtidstron under hösten”, utvecklar han.

SEB:s ekonom Américo Fernández noterar en minskad framtidstro men konstaterar att det finns förutsättningar för bättre tider framför oss. (Foto: Caisa Rasmussen/TT)

Färre positiva i dag

SEB:s företagarindikator visar enmansföretagares tro på verksamheten de kommande tre månaderna och nu sjunker den.

ANNONS

Andelen företagare som tror på en positiv utveckling av verksamheten sjunker från 31 till 25 procent, andelen som tror på en negativ ökar från 10 till 13.

”Goda förutsättningar”

Omsättning och arbetstid har man mer positiva omdömen om, för andra månaden i rad, medan tron på likviditeten är mer negativ.

”Det finns goda förutsättningar för att orderböckerna även under hösten fortsätter att fyllas på i linje med de senaste månadernas positiva utveckling. I takt med hushållens framtidstro och konsumtion väntas även företagarnas framtidstro att öka”, peppar Américo Fernández.

Svenska inköpschefer: “Ett bra kvartal”. Dagens PS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Torbjörn Karlgren
Torbjörn Karlgren

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.

Torbjörn Karlgren
Torbjörn Karlgren

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.

ANNONS
Verisure hemlarm för bara 2990 kr

Här kan du beställa Verisure hemlarm för endast 2990 kr! (Värde: 6990 kr) Snabb hjälp vid inbrott, brand och nödsituationer. Gör larmtestet för att hitta rätt larm för dig.


Läs mer här
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS