Flygvärdinnan tröttnade på sitt jobb och började senare laga och servera kyckling i ett gatustånd. Det har nu utvecklats till en kedja som finns med i Michelin-guiden.
Flygvärdinna startade gatukök – har nu Michelin-status


Mest läst i kategorin
Business Insider (BI) berättar om Noorman Mubarak, 46, som hade ett bekvämt jobb som flygvärdinna åt Singapore Airlines.
Men han kände att han slösade bort sitt liv och eftersom han växt upp med matlagning – redan som sexåring arbetade han i kök – fick han en snilleblixt om att driva en egen restaurangrörelse. Precis som sin far.
Hårda slitet var mödan värt – fick Michelin-stjärna
2017 gjorde han slag i saken och startade ett gatukök där han jobbade 18 av dygnets 24 timmar för att laga kryddig sambal och marinerad kyckling.
När andra låg och sov stod han framför spisen för att sedan servera sina kunder.
I dag, åtta år senare, har hans lilla gatukök växt till 31 butiker plus en servering i köpcentret Marina Bay Sands – en kedja som finns med i Guide Michelin, berättar BI.
Han är utbildad som företagsledare, men blev ändå flygvärdinna.
Tänkte i början att han fått drömjobbet
I början tyckte han att det var glamoröst. Att bara kunna flyga i jobbet från exempelvis Sydafrika till Europa.
“Jag kommer att förbli singel och resa”, tänkte han.
I sju år arbetade han som flygvärdinna innan han ledsnade.
“Jobbet var för lätt, man behövde bara fråga: ‘Vill du ha kaffe eller te, kyckling eller vad som helst?’ Jag hade inte behövt ta examen för det”, konstaterar han i BI-reportaget.
Fick nytt arbete på olje- och gasbolag
Efter jobbet som flygvärdinna fick han jobb på ett olje- och gasbolag i Singapore.
Han träffade också sin nuvarande fru i samma veva. Hon arbetade då som flygvärdinna.
Noorman Mubarak jobbade sig samtidigt upp och fick en chefsroll på olje- och gasbolaget. Men under hela den här tiden drömde han om att bli egenföretagare.
Tillsammans med en vän satsade duon sina besparingar på att driva ett gatukök och sedan gick det som det gick.
Nu hjälper hans fru till med matlagningen
Hans fru, som är indonesiska, har hjälpt till att vispa ihop en av de mer populära maträtterna på menyn: en kryddstark kycklingrätt (ayam taliwang), framgår det.
Noorman Mubarak skötte gatuköket vid sidan av arbetet på olje- och gasföretaget. Han sprang mellan de olika jobben och sov bara någon enstaka timme på natten.
I början gick gatuköket trögt, särskilt tungt var det under covidpandemin när Singapore stängde ned helt, skriver BI.
Till slut lossnade det och sedan 2021 kan hans gatukök stoltsera med en Michelin-stjärna.
Läs även: Drömkarriär: Minecraft gör dig till tekniksnille Dagens PS
Missa inte: Övergav dyra USA – lever som en drottning i Kina Dagens PS

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.