God jul? Definitivt för cheferna inom handeln. Nu visar en ny undersökning hur chefslönerna rusar medan anställda halkar efter.
"Cheferna lever i sin egen värld"


Mest läst i kategorin
Nyss kom beskedet att svenskarna kommer att köpa julklappar för 24,5 miljarder kronor i år. Då konstaterar fackförbundet Handels att den mängd pengar som går till chefslöner ökar kraftigt.
Precis som i Sverige i övrigt ökar klyftorna och ojämlikheten kraftigt även inom handeln.
”Det är en löneutveckling utan motstycke och kan inte förklaras på något ekonomiskt rationellt sätt”, säger Stefan Carlén, chefsekonom hos Handels, hos Dagens arena.
Hoten mot julfriden: Temu och Shein. Dagens PS
12 procent mer för cheferna
Under 2024 höjdes lönerna för 165 vd:ar inom handeln med 13 procent, enligt en genomgång fackförbundet Handels låtit göra. Det motsvarar omkring 39 500 kronor i månaden, eller 475 000 kronor per år.
De 50 bäst betalda vd:arna fick en löneökning på 27 procent. 147 000 kronor per månad eller 1 766 000 kronor per år, enligt samma undersökning.
Men medan direktörernas inkomster ökade med 12 procent i snitt fick de anställda i detaljhandeln 3,9 procent i löneökning.
Det motsvarar 1 100 kronor i månaden för en heltidsanställd och 850 kronor för en som jobbar deltid med 30 timmar i veckan.
Så mycket tjänar bilvärldens makthavare. Dagens PS

Senaste nytt
”Lever i en egen värld”
”Löner och ersättningar till vd:ar i våra stora bolag lever i en egen värld, fjärmade från verkligheten. Det är en löneutveckling utan motstycke occh kan inte förklaras på något ekonomiskt rationellt sätt”, konstaterar Stefan Carlén.
”Det sticker i ögonen på våra medlemmar som har svårt att leva på sin lön.”
Handelsanställdas förbund menar att det inte finns ekonomiska argument för att vd-lönerna ska ligga på så höga nivåer.
”Måste kunna leva på lönen”
”Den här utvecklingen går ut över vanliga arbetare och deras familjer. Det är tydligt att många kämpar för att få lönen att räcka månaden ut, samtidigt som krav och arbetsbelastning ökar, säger Linda Palmetzhofer, förbundsordförande för Handels.
”Arbetsgivare måste prioritera fler timmar på de anställdas kontrakt. Det måste gå att leva på sin lön”.
Låginkomsttagare ratar McDonalds. Dagens PS

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.












