Dagens PS

Åldersdiskriminering: 34-åring "för gammal"

Bötfälls för att ha åldersdiskriminerat 34-åring
Ett företag i transportbranschen bötfälls för att ha åldersdiskriminerat en 34-åring. (Foto: Tomas Oneborg/TT)
Torbjörn Karlgren
Torbjörn Karlgren
Uppdaterad: 21 nov. 2024Publicerad: 21 nov. 2024

Ett svenskt transportföretag får nu böta 75 000 kronor efter ett utslag från DO, Diskrimineringsombudsmannen. Här är orsaken.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Spela klippet

Gustavsberg: Den svenska ikonen som överlevt allt

02 dec. 2025
ANNONS

Det handlar om en 34-årig arbetssökande man, tidigare aktiv i en annan bransch, som såg en annons på Arbetsförmedlingens tjänst ”Platsbanken”.

Det gällde ett traineeprogram hos ett företag i transportbranschen, skriver Transportnet.

Nobbad samma dag

34-åringen ringde det telefonnummer som stod i annonsen och fick tala med en chef på företaget.

Han uppmanades att skicka in sitt CV – men fick redan samma dag besked via mejl att han är för gammal.

Programmet var för yngre personer och det fanns en åldersgräns uppåt på 27 år,  sade företaget.

ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
PS Partner

Så investerar du enkelt i private equity

04 dec. 2025
Spela klippet
PS Partner

Historiskt tredje kvartal för det noterade guldbolaget: Akobo Minerals tar klivet in i lönsamhet

01 dec. 2025
Spela klippet
PS Partner

Så investerar du enkelt i private equity

29 nov. 2025

Företaget: Hans eget fel

Det hela anmäldes till Diskrimineringsombudsmannen. Till DO säger företaget att den chef 34-åringen talade med inte hade behörighet att företräda företaget.

På något sätt är det hela dessutom 34-åringens eget fel eftersom han inte följt alla anvisningar i annonsen.

ANNONS

Trots det mejlbesked han fick finns det heller ingen strikt åldersgräns utan programmet bara ”avsett för personer som är nya i branschen”.

DO: Vilket trams

Trams, säger DO.

”Den arbetssökande har ju trots allt missgynnats genom att den chef vars nummer fanns med i annonsen har avvisat hans ansökan av skäl som har samband med ålder”, säger Sandra Danowsky på DO:s rättsenhet.

”Chefen har inte heller på något sätt framfört att ansökan borde ha gått en annan väg. Att det fanns en mer formell ansökningsgång fråntar därför inte företaget från ansvaret för diskrimineringen”, tillägger hon.

Får betala 75 000 kronor

Därför har nu DO utfärdat böter på 75 000 kronor för diskriminering till företaget, som hamnar hos Arbetsdomstolen om man inte betalar pengarna till den numera bekräftat diskriminerade 34-åringen.

Åldersdiskriminering ökar – går utför redan vid 40. Dagens PS

Dubbelt så många äldre jobbar. Dagens PS

ANNONS

Bostadsförmedlingen anmäld för åldersdiskriminering. News55

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Torbjörn Karlgren
Torbjörn Karlgren

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.

Torbjörn Karlgren
Torbjörn Karlgren

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.

ANNONS
Prova gratis i 30 dagar – fakturera och bokför direkt i molnet med Mineko

Mineko är ett prisvärt bokföringsprogram till soloföretagare med en omsättning under tre miljoner. Mineko har endast en prisnivå, inga påbyggnadspaket eller finstilta villkor. Prova gratis i 30 dagar, därefter 49kr/mån.

Prova gratis i 30 dagar
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS