Dagens PS

Fondsparandet ökar igen – aktiefonder hetast

De svenska fondspararna börjar hitta tillbaka med besked i takt med att restriktionerna i coronakrisen lättar. Bilden är emellertid tagen i ett annat börssammanhang. (Foto: TT)
De svenska fondspararna börjar hitta tillbaka med besked i takt med att restriktionerna i coronakrisen lättar. Bilden är emellertid tagen i ett annat börssammanhang. (Foto: TT)
Finwire
Finwire
Uppdaterad: 10 juni 2020Publicerad: 10 juni 2020

Fondbolagens Förening rapporterar ett nettosparande på 11,1 miljarder kronor i maj, att jämföra med 17,7 miljarder månaden innan.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

De stora flödena gick främst till aktiefonder med 14,0 miljarder kronor, följt av långa räntefonder och blandfonder med nettoinflöden på 3,4 respektive 1,8 miljarder kronor.

Under månaden var det däremot nettouttag från korta räntefonder och hedgefonder på 3,9 respektive 4,4 miljarder kronor.

Hittills under året noteras ett nettoutflöde på närmare 59 miljarder kronor.

”När allt fler länder nu börjar lätta på sina restriktioner och de samhällsekonomiska hjulen så sakteliga börjat snurra igen, så fortsätter svenska sparare att köpa fonder. Aktiefonder uppvisade i likhet med föregående månad ett stort nettoinflöde under maj”, säger Gustav Sjöholm, sparekonom på Fondbolagens förening.

MånadTotalt sparande, mdkrAktiefonder, mdkr
Maj, 202011,114,0
April, 202017,729,4
Mars, 2020-98,3-80,2
Februari, 2020-7,2-15,8
Januari, 202018,219,1
December, 201948,330,3
November 201911,49,5
Oktober, 201914,3-1,5
September, 20199,9-2,5
Augusti, 20192,4-9,5
Juli, 201912,96,1
Juni, 20193,97,8
Maj, 20195,34,4
April, 20197,87,7
Mars, 20192,4-3,9
Februari 20193,13,5
Januari 20194,52,0
December 201829,815,3
November 2018-5,4-6,9
Oktober 2018-9,1-21,4
September 2018-3,0-2,7
Augusti 20184,53,0
Juli 201816,23,8
Juni 20181,8-3,8
Maj 20187,27,0
April 20184,2-0,4
Mars 20180,5-4,5
Februari 2018-1,2-8,2
Januari 20188,812

 

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

ANNONS
Sista möjligheten att teckna 22 maj
kinda brave logo svart

Den globala spelmarknaden har tagit fart och 400 miljoner nya spelare beräknas tillkomma till 2026. Särskilt det så kallade indie-segmentet växer kraftigt där börsaktuella svenska Kinda Brave är väl positionerade. Teckningsperioden för att vara med i bolagets börsresa från start pågår fram till den 22 maj.

Läs mer & teckna här
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS