Dagens PS

Fondförmögenheten ökar – drag i aktiefonder

I artikeln ser du vilka fonder som varit mest poppis i december bland Avanzas kunder. (Foto: TT)
I artikeln ser du vilka fonder som varit mest poppis i december bland Avanzas kunder. (Foto: TT)
Finwire
Finwire
Uppdaterad: 12 aug. 2019Publicerad: 12 aug. 2019

Under juli fortsatte nettosparandet i fonder på den svenska marknaden. Bäst gick aktiefonder med ett nysparande på 6,1 miljarder kronor, följt av långa räntefonder 3,5 miljarder och blandfonder 2,6 miljarder.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Det visar färska siffror från Fondbolagens förening. Det totala inflödet var 12,9 miljarder kronor.

Den samlade fondförmögenheten i Sverige ökade under månaden med 106 miljarder kronor och uppgick vid utgången av juni till 4 737 miljarder.

Hittills i år uppgår det totala nysparandet i fonder till 40,9 miljarder kronor. Den största delen har tillfallit aktiefonder, följt av räntefonder.

MånadTotalt sparande, mdkrAktiefonder, mdkr
Juli, 201912,96,1
Juni, 20193,97,8
Maj, 20195,34,4
April, 20197,87,7
Mars, 20192,4-3,9
Februari 20193,13,5
Januari 20194,52,0
December 201829,815,3
November 2018-5,4-6,9
Oktober 2018-9,1-21,4
September 2018-3,0-2,7
Augusti 20184,53,0
Juli 201816,23,8
Juni 20181,8-3,8
Maj 20187,27,0
April 20184,2-0,4
Mars 20180,5-4,5
Februari 2018-1,2-8,2
Januari 20188,812

 

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

ANNONS
Sista möjligheten att teckna 22 maj
kinda brave logo svart

Den globala spelmarknaden har tagit fart och 400 miljoner nya spelare beräknas tillkomma till 2026. Särskilt det så kallade indie-segmentet växer kraftigt där börsaktuella svenska Kinda Brave är väl positionerade. Teckningsperioden för att vara med i bolagets börsresa från start pågår fram till den 22 maj.

Läs mer & teckna här
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS