Klädjätten H&M stänger tillfälligt samtliga butiker i Tyskland från och med idag onsdag med anledning av coronaviruset och myndighetsbeslut. Även butikerna i USA, Kanada, Portugal och Belgien stängs under två veckor, skriver bolaget i ett pressmeddelande.
H&M stänger butiker över hela världen


Finwire
Uppdaterad: 18 mars 2020Publicerad: 18 mars 2020
ANNONS
Mest läst i kategorin
ANNONS
Tyskland och USA är försäljningsmässigt bland H&Ms största marknader.
H&M uppger att i tillägg till information den 16 mars har koncernen efter uppdaterade myndighetsrekommendationer även tillfälligt stängt samtliga butiker i Schweiz, Grekland, Slovakien, Litauen, Peru, Ukraina, Filippinerna, Malaysia och Cypern.
Bolagets digitala försäljningskanaler är däremot igång som vanligt.
I Kina är samtidigt 500 av koncernens 516 butiker öppna igen och försäljningen i landet beskrivs gradvis ha börjat återhämta sig.
Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:

Finwire
Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Finwire
Nyheter producerade i samarbete med Finwire
ANNONS
Laddhybrid-kampanj hos Volkswagen

pris och lågt förmånsvärde. Elektrifiera vardagen med upp till 12 mils färd helt på el. Välj en SWE Edition fullpackad med utrustning till ett förmånligt
Se alla kampanjmodeller här!
ANNONS
ANNONS








