Dagens PS

Verkstadsaktier draglok i sommarens USA-rally

verkstadsaktier
Verkstadsaktier och aktier i industrin har överraskande varit pådrivande i sommarens börsrally i USA – det har även Apple varit. (Foto: TT)

Verkstadsaktier och aktier i industrin har överraskande varit pådrivande i sommarens börsrally i USA – det har även Apple varit.

Det är CNBC som uppger att börsen fått draghjälp från oväntat håll under andra halvan av sommaren.

Verkstadsaktier har eldat på börsen. Det har även industriaktier och techjätten Apples aktie gjort, framgår det.

Verkstadsaktier är som regel defensiva medan industriaktier traditionellt är cykliska.

Apple är å sin sida en klassisk tillväxtaktie.

Börsen har i slutet av sommaren med andra ord fått hjälp från en ovanlig mix aktier, även om aktiemarknaden föll tillbaka något under senaste veckan.

Starkast har verkstadssektorn gått med en uppgång på 10 procent på ett år, enligt CNBC som uppger att S&P 500 under samma tid backat med lika mycket.

”Utilities Sector SPDR ETF (XLU) överträffar till och med S&P 500 sedan marknaden bottnade den 16 juni, en ovanlig bedrift för en defensiv grupp”, skriver CNBC och konstaterar att verkstadssektorn brukar släpa efter när ekonomin går ner.

Men nu har sektorn uppvisat, mot alla odds, en styrka som en del bedömare liknar vid en tjurmarknad, enligt analysen.

Där till har industriaktier fått fart på börsen, vilket är ovanligt i rådande börsklimat.

Slutsatsen är att marknaderna skickar ”blandade signaler om investerarnas riskaptit och var ekonomin och marknaderna befinner sig i sina cykler”.

Läs även: Börsveteran spår slut på börsrallyt

Läs mer: Nu flödar kapitalet in på börsen igen

Läs vidare: Tappa inte sugen – analys visar att aktier är bäst

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det enkelt – det som är svårt att förstå.

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det enkelt – det som är svårt att förstå.