Dagens PS

Sparkad Twitter-vd landar mjukt – känsliga varnas

Twitter
Twitters sparkade vd Parag Agrawal får över 420 miljoner kronor i fallskärm. (Foto: Wikimedia Commns / TT / montage)
Ola Söderlund
Ola Söderlund
Uppdaterad: 28 okt. 2022Publicerad: 28 okt. 2022

Han har nyss fått sparken som vd för Twitter av Elon Musk – men han landar mjukt. Spana in fallskärmen men tappa inte hakan!

ANNONS

Mest läst i kategorin

Carl Bergkvist, chefsekonom på Stockholms handelskammare, tecknar en ljus bild av huvudstadens konkurrenssituation i en ny rapport.
Spela klippet

Ny rapport pekar ut Stockholm som bäst i Europa: "Ruskigt innovativ"

17 sep. 2025

Som Dagens PS berättat under fredagsmorgonen med hänvisning till amerikanska medier blev Elon Musks Twitter-affär klar under natten mot fredagen.

När Teslabossen nu tar över den sociala medieplattformen rullar huvudena och redan på torsdagen fick Twitters vd Parag Agrawal och företagets finanschef Ned Segal sparken.

ANNONS

Både topparna behöver emellertid inte gråta över det utan kan tvärtom kosta på sig att skratta hela vägen till banken.

Tillsammans uppgår duons avgångsvederlag till motsvarande nästan 700 miljoner kronor.

För Agrawal – som kom på kant med Musk redan för några månader sedan – vecklar en fallskärm ut sig på enorma 38,7 miljoner dollar, nästan 421 miljoner kronor, berättar Business Insider.

Han får därmed störst plåster på såren för att han får gå.

Finanschefen Segal får en utbetalning på 25,4 miljoner dollar, ganska exak 276 miljoner kronor med dagens valutakurs (fredag 28 oktober klockan 10), framgår det vidare.

Chefsjuristen Vijaya Gadde, som också får foten, får nöj sig med 12,5 miljoner dollar som tröst, det vill säga knappt 136 miljoner kronor.

Twitters kickade kundchef, Sarah Personette, kan se fram mot en check på 11,2 miljoner dollar, snudd på 122 miljoner kronor.

ANNONS

Förutom fallskärmar berikas de avskedade toppcheferna med aktiekompensation, enligt bestämmelser som regleras i myndighetsansökningar i USA, berättar Insider.

Läs även: Twitteranställda flyr inför Elon Musk-köp 

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.

Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.

ANNONS
Laddhybrid-kampanj hos Volkswagen
Volkswagen logo

Elektrifiera vardagen med upp till 12 mils färd helt på el. Välj en SWE Edition fullpackad med utrustning till ett förmånligt pris och lågt förmånsvärde.  


Se alla kampanjmodeller här!
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS