Dagens PS

Tre byggaktier synade inför rapporten – här är bankens råd

Swedbank har synat tre byggaktier inför rapportperioden.
Swedbank har synat tre byggaktier inför rapportperioden. (Foto: Jakob Åkersten Brodén/TT)
David Ingnäs
David Ingnäs
Uppdaterad: 01 juli 2025Publicerad: 01 juli 2025

Byggsektor har haft ett par tuffa år i Sverige – är det köpläge i Stockholmsbörsens byggaktier inför att rapporterna för det andra kvartalet snart släpps mån tro?

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Swedbanks börsexperter har tagit sig en titt och landar i överlag positiva slutsatser.

Läs även: Analyshuset: Här är två vinnaraktier för portföljen i juli – Dagens PS

Skanska störst i sektorn

Den överlägset största byggaktien, Skanska (börskurs Skanska) har ett börsvärde på drygt 93 miljarder kronor mycket tack vare att man lyckats växa starkt i USA senaste decennierna.

Det kan dock ligga bolaget i fatet nu menar Swedbank.

Nya Skanska-toppen i stor intervju: “Lönsamheten är det viktiga”

Skanska, som i veckan firade imponerande 60 år på svenska börsen, har bland annat gjort succé i USA där över 50 procent av omsättningen i dag genereras. Vad ligger bakom framgången och hur ska man bygga vidare?

“Vi förväntar oss en fortsatt stabil utveckling av orderstocken mätt i lokal valuta, även om den rapporterade orderstocken fortsätter att påverkas negativt jämfört med föregående år, även under andra kvartalet, främst på grund av kronans utveckling mot dollarn”, skriver bankens analytiker Albin Sandberg.

Ändå ges Skanska ett köpråd med riktkurs 260 kronor jämfört med 220 kronor som byggaktien handlas för just nu.

ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
PS Partner

För många IT-projekt misslyckas – här är misstagen du måste undvika

22 maj 2025

Sänkt ränta gynnar PEAB

ANNONS

Byggaktie nummer två, PEAB (börskurs PEAB) ges också den ett köpråd.

Här är potentialen dock inte lika stor som för Skanska anser Swedbank som landar i riktkursen 90 kronor jämfört med dryga 77 kronor på börsen i skrivande stund.

“Aktien har utvecklats i stort sett i linje med det bredare svenska indexet med cirka -2 procent sedan årsskiftet”, skriver Albin Sandberg i analysen och fortsätter;

“Efter den senaste sänkningen av styrräntan från 2,25 procent till 2 procent av Riksbanken, och då vi utgår från ytterligare en sänkning i denna cykel till 1,75 procent, bör Peabs utsikter på medellång till lång sikt förbättras gällande projektavdelningarna inom för bostads- och kommersiell fastighetsutveckling.” 

Även byggaktie nummer tre får köpråd

Även den tredje större byggaktien, NCC (börskurs NCC) belönas med ett köpråd från Swedbanks expert.

“Stabila ebit-marginaler jämfört med föregående år”, blir omdömet i analysen där riktkursen sätts till 196 för aktien som handlas för 177,5 kronor här och nu.

NCC har gått bäst sedan årsskiftet av de tre analyserade bolagen, plus 9,3 procent, och när rapporten släpps den 15 juli får marknaden se om det varit befogat.

Samma datum kommer Peab med sin rapport och tre dagar senare, 18 juli, öppnar Skanska böckerna.

ANNONS

Läs även:

Tech-jättarna åt olika håll 2025 – var är bäst köpläge nu? – Dagens PS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
David Ingnäs
David Ingnäs

Bevakar börs, finans och sparande på Dagens PS. Skriver om både svenska och utländska aktier och marknadsplatser. Bevakar såväl små som stora företag med särskilt fokus på investeringstrender som påverkar breda grupper av sparare. Håller ett särskilt öga på snacket på finanstwitter.

David Ingnäs
David Ingnäs

Bevakar börs, finans och sparande på Dagens PS. Skriver om både svenska och utländska aktier och marknadsplatser. Bevakar såväl små som stora företag med särskilt fokus på investeringstrender som påverkar breda grupper av sparare. Håller ett särskilt öga på snacket på finanstwitter.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS