Dagens PS
Bybit

En ny standard

Rika européer återvänder till hedgefonder – varför då?

En kvinna i lyxklänning i ett mansion vid ett piano. Bild av Rulo Davila.
Omvärldsläget skakar hela börsen och majoriteten av världens tillgångar. Kapitalflykten och flödet är hetare än någonsin. (Bild av Rulo Davila / Pexels)

Efter flera år av tvekan strömmar kapital åter in i hedgefonder från Europas förmögna investerare. Särskilt efterfrågade är strategier som kombinerar hedgefondliknande avkastning med daglig likviditet.

Dagens PS har tidigare rapporterat om att intresset för hedgefonder ökar. Enligt Bloomberg sker inflödena i takt med att privata förmögenheter vuxit kraftigt och investerare söker exceptionell avkastning i en mer osäker marknadsmiljö. Samtidigt visar data att tillgångar i denna typ av likvida hedgefondsstrukturer vuxit till tusentals miljarder kronor de senaste åren.

Flera drivkrafter bakom kapitalrotationen

Den tydligaste förklaringen är en förändrad marknadsmiljö. Efter en lång period där passiva indexfonder dominerat, har ökad volatilitet och osäkerhet kring tillväxt. Särskilt när det kommer till tekniksektorn och AI, vilket gjort att investerare åter söker aktiv förvaltning och högavkastande strategier.

Institutionella prognoser pekar i samma riktning. Enligt BNP Paribas ökade hedgefondsinflödena med omkring 25 miljarder dollar under 2025, motsvarande cirka 2 270 miljarder kronor. Samtidigt beräknas hela 64 procent av investerarna att öka sina allokeringar ytterligare under 2026.

Privata banker som hanterar rika människors kapital driver denna utveckling i särskilt hög grad.

Även avkastningsprofilen spelar in. Hedgefonder har historiskt levererat aktieliknande avkastning men med lägre volatilitet. Detta gör dem attraktiva i ett läge där traditionella portföljer ifrågasätts, enligt en färsk rapport från Morgan Stanley.

Likviditet blir avgörande

Det som särskiljer den nuvarande vågen från tidigare hedgefondsboomar är kravet på likviditet. Efter erfarenheterna från finanskriser och icke-likvida investeringar i privata bolag, vill investerare nu ha möjlighet att snabbt ta ut kapital.

UCITS-strukturer, som ofta erbjuder daglig eller veckovis handel, har därför blivit attraktivt för investerare. Europeiska centralbanken noterar att denna typ av hedgefonder står för cirka 30 procent av sektorn och kännetecknas av just frekventa in- och utflöden.

Detta skifte speglar en bredare trend där investerare försöker kombinera det bästa av två världar: hedgefonders flexibilitet och riskhantering med fondernas likviditet och transparens.

Osäker makrobild gynnar strategin

Makroekonomiskt råder fortsatt osäkerhet. Kapital rör sig snabbt mellan regioner och tillgångsslag. Europeiska aktiefonder har exempelvis sett kraftiga inflöden samtidigt som USA-marknaden tappat kapital under inledningen av 2026, rapporterar Reuters.

Samtidigt pekar flera analyser på att hedgefonder gynnas av just denna typ av miljö. Strategier som long/short, makro och event-baserade investeringar kan dra nytta av prisrörelser oberoende av marknadens riktning, vilket ökar deras attraktionskraft när traditionella tillgångar blir mer svårnavigerade.

Strukturellt snarare än en tillfällig trend

Mycket tyder på att återkomsten inte är en kortsiktig rekyl utan en del av en större strukturell förändring. Kapitalförvaltningen i Europa genomgår en ”tyst revolution” där distributionsmodeller, transparens och produktutbud förändras i grunden.’

I detta landskap fyller likvida hedgefondsstrategier ett tydligt behov: diversifiering, aktiv riskhantering och snabb tillgång till kapital.

För Europas rikaste investerare handlar det inte längre bara om hög avkastning, utan om kontroll, flexibilitet och skydd i en mer oförutsägbar finansmarknad.

På samma tema: Europa slår tillbaka mot USA – miljarderna flyttas hem

Läs även: Dollarn inte säker placering längre – kapitalflykten har börjat

Läs även: Historiskt: digitala euron klubbas igenom i historisk maktuppgörelse

Amanda Hannasdotter

Börs- och finansskribent på Dagens PS. Har stort intresse för privata investeringar, sparande och börsen. Stipendiat för Aktiespararnas Ungdomsstipendium år 2013.

Amanda Hannasdotter

Börs- och finansskribent på Dagens PS. Har stort intresse för privata investeringar, sparande och börsen. Stipendiat för Aktiespararnas Ungdomsstipendium år 2013.