Dagens PS

Per H varnar för AI-bubbla: "Kommer drabba hela marknaden"

Spargurun Per H Börjesson är övertygad om att börsen är inne i en AI-bubbla skriver han i sitt senaste vd-ord.
Spargurun Per H Börjesson är övertygad om att börsen är inne i en AI-bubbla skriver han i sitt senaste vd-ord. (Foto: Magnus Hjalmarson Neideman/SvD/TT)
David Ingnäs
David Ingnäs
Uppdaterad: 15 okt. 2025Publicerad: 15 okt. 2025

“När nuvarande AI-bubbla spricker nästa månad eller om flera år kommer det att drabba hela marknaden.”

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Det spår börsgurun Per H Börjesson i sitt senaste vd-ord för sitt investmentbolag Spiltan (börskurs Spiltan) och ser paralleller med IT-kraschen runt år 2000.

Läs även: AI-fondernas oväntade svenska aktie i portföljerna – Dagens PS

Warren Buffetts nyckeltal lyser rött

“Dagens marknad har gjort att vi inte har genomfört några större ändringar i vår noterade portfölj. Vi har till och med tackat nej till att vara med på några IPO:s”, förklarar Per H Börjesson den låga transaktionsaktiviteten i Spiltan under kvartalet som gått.

Med “dagens marknad” syftar han på det som han ser som en högt övervärderat marknad driven av en potentiell AI-bubbla.

“Sedan den 7 april, när de flesta aktier gick ned 7 procent efter Donald Trumps tull utspel, har aktiekursen för de populäraste amerikanska bolagen som håller på med guld, AI eller bitcoin gått upp med 60–70 procent”, beskriver han i vd-ordet och fortsätter;

Warren Buffett brukar säga att börsen är övervärderad när börsvärdet är över 100 procent av BNP. Idag är kvoten på den amerikanska marknaden 220 procent”.

ANNONS

Senaste nytt

PS – Linda Murray Wennberg_ Hur riskkapital kan stärka företagets tillväxtresa (SPONSRAD AV ALMI)
Spela klippet
PS Partner

Så kan svenska startups växa med riskkapital och expertis från Almi Invest

21 nov. 2025
Ola Skogö - Modulärt byggande för flexibla samhällen
Spela klippet
PS Partner

Därför växer modulärt byggande i Sverige

15 nov. 2025

Kommer drabba svenska börsen också

Per H Börjesson tillägger visserligen att den svenska börsen bara stigit lite gran under året.

ANNONS

Men när, inte om enligt spargurun, AI-bubblan spricker så kommer det ändå att drabba alla marknader och börser.

AI-fonder exploderar – men tunga experten varnar för “Nokia-misstag”

Intresset för AI-fonder har skjutit i höjden med mångdubblade kapitalflöden de senaste åren. Men bakom starka avkastningssiffror döljer sig också stora risker.

“Många av de bolag som nu lägger miljarders miljarder på AI, utan att få några större intäkter, kommer säkert att få problem”, skriver han och konstaterar;

“När bubblan spricker nästa månad eller om flera år kommer det att drabba hela marknaden.”

AI-bubbla som liknar IT-kraschen

Men det skulle i så fall inte vara första gången i världshistorien menar Per H Börjesson som ser tydliga likheter mellan AI-bubblan och IT-kraschen runt millennieskiftet.

“Dagens marknad får mig att tänka på marknaden år 2000, när dotcom-bolag och internetkonsulter, som Framfab och Icon Medialab, var det hetaste man kunde ha i portföljen.”

“Internet förändrade världen, men dessa bolag finns inte kvar längre”, skriver han och understryker att han även tror att AI kommer få stor betydelse men att vilka bolag som blir vinnare är en helt annan fråga.

Läs även: Spiltans nestor om att bli utslängd: ”Tråkigt” – Dagens PS

ANNONS
Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
David Ingnäs
David Ingnäs

Bevakar börs, fonder och sparande. Skriver om både svenska och utländska aktier, bevakar såväl små som stora företag. Ansvarig för Dagens PS artikelserie Veckans börsprofil.

David Ingnäs
David Ingnäs

Bevakar börs, fonder och sparande. Skriver om både svenska och utländska aktier, bevakar såväl små som stora företag. Ansvarig för Dagens PS artikelserie Veckans börsprofil.

ANNONS
Se varför intresset ökar - investeringsmöjlighet

När världsledande forskningscenter väljer att vara med i utvecklingen är det ofta ett tecken på något större. Active Biotech går nu in i sin mest spännande fas. Läs mer om emissionen.

Fortsätt läsa
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS