Dagens PS

Nya regler för börsbolag – slipper kvartalsrapporter

Svenska Klarna gjorde debut på Wall Street i september förra året.
Svenska Klarna gjorde debut på Wall Street i september förra året. (Foto: TT)

Det kan bli förändrade rapporteringskrav i USA, från kvartalsvis till halvårsvis. Det innebär då fler bolag på börsen.

Rapporter är till stor del avgörande för ett bolags framtid och att hålla starka siffror på USA-börsen för bolag som Klarna, som skakade efter sin senaste kvartalsrapport i februari 2026.

Kan rapportera halvårsvis

Hur skulle det se ut om bolagen rullade ut sina kvartaler halvårsvis istället för kvartalsvis?

Garanterat bättre för börsklimatet. Fler bolag skulla vilja noteras uppger förespråkare.

Trump förespråkar ändring

En sådan förespråkare är Donald Trump som redan under sin första mandatperiod försökte få igenom förslaget – utan att lyckas.

Nu kan det dock se ut att ske i USA, enligt uppgifter till WSJ.

Där står det klart att den amerikanska finansmyndigheten Securities and Exchange Commission, SEC, förbereder ett förslag om att slopa kravet på att rapportera vinster kvartalsvis och istället ge företag möjlighet att dela resultat två gånger om året.

Så att gå från kvartal till halvår förespråkas från personer som Trump och SEC-ordföranden Paul Atkins, och har många fördelar förutom att få fler bolag till börsen.

Många fördelar – bolag till börsen

Fördelarna är glasklara menar förespråkarna som säger att kvartalsrapporter är kostsamma – att ta fram kvartalsrapporter kräver mycket administration, revision och juridiskt arbete.

De har samtidigt en kortsiktighet, med beslut som gynnar kort sikt istället för långsiktig tillväxt.

Mindre rapportering kommer därmed göra börsen mer attraktiv för privata bolag.

Mindre insyn i bolagen

De som är emot rapporter varje halvår anser dock att det då blir betydligt mindre insyn i bolagen, än om de rapporterar varje kvartal. Det blir sämre insyn och högre risk.

Börsnoterade bolag kan själva välja när de vill rapportera i Europa medan det i Stockholm är varje kvartal som gäller.

I USA har kvartalsrapporter varit del av av vardagen i 50 år men det mönstret kan alltså snart brytas om SEC lyckas få igenom sitt förslag.

Läs även:

Video: Börsprofilens råd: ”Gör misstag och få ont i magen”. Dagens PS

Ökade intäkter väntar i rapporterna – men se upp med två sektorer. Dagens PS