Norge överger sina planer på djuphavsbrytning. En politisk överenskommelse kring budgeten skjuter fram planerna till 2029.
Norge nobbar nya gruvor i havet – i alla fall kortsiktigt


Mest läst i kategorin
Norge har, åtminstone tillfälligt, stoppat sina planer på djuphavsbrytning i norska vatten.
Den första licensrunda som var planerad får nu vänta åtminstone till 2029, efter en uppgörelse mellan regeringen och Sosialistisk ventre om budgeten, rapporterar Oilprice.
Beslutet välkomnas av natur- och miljövänner som WWF och Deep Sea Conservation Coalition, som både ser det som en stor vinst för miljöskyddet.
Den norska regeringen betonar samtidigt att dagens beslut inte innebär en omvändelse i dess långsiktiga politik.
Regeringen vill nu forska mer och slutföra regleringar innan en ny licensrunda blir aktuell.
Brände 400 miljoner – och hemligstämplade. Dagens PS
Betydande resurser
Norge har betydande djuphavsresurser. Det handlar bland annat om kobolt, koppar, zink och det som kallas sällsynta jordartsmetaller.
Det är resurser som finns i den norska kontinentalsockeln och Norges långsiktiga mål är att utveckla en hållbar djuphavsbrytning, något som än så länge hindras av stora miljöproblem och vetenskaplig osäkerhet.
Samtidigt pågår en kamp om Arktis kritiska mineraler, där den ökade globala efterfrågan vi skapat, gör efterfrågan större – samtidigt som de klimatförändringar vi också åstadkommit gör resurser vid Arktis mer tillgängliga.
Ny fondlinje i Norge – vill köra mer på svensk stil. Dagens PS

Senaste nytt
Intensivt engagerade
Oilprice konstaterar att USA, Kina, Ryssland och Kanada liksom Danmark med Grönland, är intensivt engagerade kring Arktis och råvaror.
Samtidigt är Sverige, Finland, Norge och Danmark på hemmaplan aktiva i att säkra egna leveranskedjor och försöka minska beroendet av Kina.
Det sker bland annat genom satsningar på egna gruvor, även till priset av att tvingas hantera stora, möjliga miljöproblem.
Norra Sverige intressant
Grönlands hittills kartlagda zoner innehåller sällsynta jordartsmetaller som behövs för magneter och elektronik.
Samtidigt är norra Sveriges gruvbälte intressant för hela EU i första hand. Där finns inte bara sällsynta jordartsmetaller utan även koppar- och järnfyndigheter samt industri för att bearbeta.
Runt Nordpolen i vid bemärkelse finns även dokumenterade förekomster av germanium, gallium, antimon, titan och volfram, tillsammans med fickor av guld, silver, koppar, zink, platina och palladium, noterar Oilprice.
Norsk budget: “Detta blir det bråk av”. Dagens PS
Landet där politisk kris är olagligt. Dagens PS

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.

När världsledande forskningscenter väljer att vara med i utvecklingen är det ofta ett tecken på något större. Active Biotech går nu in i sin mest spännande fas. Läs mer om emissionen.












