Dagens PS

När spelarna försvinner – mobilspelsaktien ner 30 procent

G5 entertainments vd Vlad Suglobov brevid en bild på loggan
G5 Entertainment plågas likt många andra spelbolag av minskade spelarbaser och högre marknadsföringskostnader. Vad är bolagets plan framåt? (Bilder från G5:s pressarkiv)

Efter att ha presenterat rapporten för fjärde kvartalet står det klart att det välkända spelbolaget pressas av fallande spelarbas. Nu satsar G5 Entertainment på en egen plattform och tredjepartsspel för att vända intäkterna.

Mobilspelsutvecklaren fick ett kyligt mottagande på börsen efter rapportsläppet. Aktien föll kraftigt efter att bolaget redovisat både minskad omsättning och ett negativt rörelseresultat. Samtidigt föreslås utdelningen sänkas rejält, med cirka 75 procent.

Omsättningen minskade med 20,8 procent till 221,1 miljoner kronor jämfört med motsvarande kvartal föregående år. En central förklaring är att G5:s spelarbas fortsätter att krympa. Antalet aktiva spelare per månad föll med 13 procent till 3,8 miljoner, medan antalet aktiva dagliga spelare minskade med 16 procent till 1,1 miljoner.

Minskad spelarbas är ett branschproblem

En minskande användarbas är ett strukturellt problem för många mogna mobilspel, där konkurrensen om spelarnas tid och pengar har hårdnat de senaste åren. Dagens PS har tidigare rapporterat om spelbolaget Stillfronts liknande problem.

Enligt branschdata från Statista har den globala tillväxttakten inom mobilspel bromsat in efter pandemin. Samtidigt har kostnaderna för marknadsföring ökat kraftigt.

En annan utmaning är att mogna marknader som Nordamerika och Europa tappar spelarbaser. Det gör att spelbolagen behöver vända sig till tillväxtregioner såsom Latinamerika och Mellanöstern där betalningsviljan ofta är lägre, enligt en annan rapport från Statista.

G5 säger också att flera av bolagets äldre titlar befinner sig i en sen livscykelfas, vilket gör det svårare att kompensera för tappet i användare genom ökade intäkter per spelare. Visserligen ökade genomsnittlig intäkt per betalande användare med 9 procent, men det räckte inte för att väga upp bortfallet av spelare.

Ökade marknadsföringskostnader pressar resultatet

För att bromsa intäktsnedgången har G5 valt att satsa mer på användarförvärv. Kostnaderna för detta uppgick till 23 procent av intäkterna under kvartalet, vilket är över bolagets tidigare kommunicerade intervall.

Förändringar i appaffärers integritetspolicys, exempelvis Apples App Tracking Transparency (ATT), gör det också svårare och dyrare att rikta marknadsföring effektivt.

Bolaget uppger själva att satsningen framför allt varit inriktad på att stabilisera intäkterna i de två största spelen, ”Sherlock” och ”Hidden City”. Det gäller även de sista testfaserna av det nu nedlagda spelet ”Twilight Land”. Trots detta landade rörelseresultatet på minus 6 miljoner kronor. Det går att jämföra med en vinst på 32,8 miljoner kronor året innan, rapporterar Affärsvärlden.

Bolaget beslutade nyligen att helt överge uppskalningen av spelet Twilight Land. Beslutet väntas leda till uppsägningar, men G5 betonar att majoriteten av utvecklingsteamen kommer att omfördelas till andra projekt och strategiska initiativ.

Planen för att öka G5:s intäkter framåt

Samtidigt som omsättningen föll nådde G5 rekordhöga bruttomarginaler på 71,6 procent. Förklaringen är att en växande andel av intäkterna kommer från bolagets egen distributionsplattform ”G5 Store”, där avgifterna till externa appbutiker kan kringgås.

Under slutet av kvartalet öppnades plattformen även för tredjepartsspel. Det är ett strategiskt viktigt steg för bolaget. Enligt vd Vlad Suglobov visar de första lanseringarna att utvecklare kan få omkring 15 procent i inkrementella intäkter jämfört med traditionell distribution via exempelvis App Store och Google Play.

G5:s plan är nu att skala upp G5 Store genom ökad marknadsföring av tredjepartsspelen och genom att knyta till sig fler externa utvecklare. Framöver ligger fokus även på att utveckla G5 Store som en ny, mer skalbar intäktskälla, förlänga livslängden i befintliga starka titlar och förbättra intäktsmodellerna.

Sammanfattningsvis är G5:s rapport snarare ett bevis bland många på att den globala mobilspelsmarknaden inte har en tillfällig nedgång, utan står mitt i en strukturell omställning.

Läs även: Spelmissbrukare får skadestånd på miljoner – Betsson döms

Se även videon: Embracer splittrar experterna – ”en spännande höst väntar”