Dagens PS

Miljardärens nya giv: Föreläser om Antikrist

Miljardären Peter Thiel är i Italien för att föreläsa om Antikrist
Peter Thiel viftar med dollarsedlar från talarstolen men har nu åkt till Italien och Vatikanen i ett annat ärende; att föreläsa om Antikrist. (Foto: Rebecca Blackwell/AP-TT)

Han må vara Mammons man – men i Italien ska han tala om Antikrist. Miljardären Peter Thiel föreläser i Italien och påven markerar avstånd.

Nyligen var Peter Thiel aktuell för att han dumpade sin investering i Nvidia för att i stället satsa stort i Microsoft och Apple.

Nu handlar det om mer långsiktiga perspektiv för Palantirs och Paypals medgrundare.

Han är i Rom för att tala om Antikrist i en serie privata föreläsningar.

Vatikanen och påven behandlar dock både Peter Thiel och hans föreläsningar med försiktighet och diskretion.

Thiels samtal om Antikrist är stängda för media och äger rum på hemlig plats, ett tecken på att det inte är helt lätthanterligt att ha en stor Maga-vän och Donald Trump-supporter som gäst.

Därför dumpar mångmiljardären Nvidia. Dagens PS

Väcker oro i Vatikanen

Thiel framträdande i Vatikanens närhet har i stället väckt oro och två katolska institutioner har redan markerat avstånd.

Orsaken är, om man uttrycker sig diplomatiskt, spännvidden mellan Peter Thiels tänkande och påvens, Leo XIV.

Thiel har tidigare skrivit och föreläst i ämnet. Han har hävdat att Antikrist inte nödvändigtvis är en person, utan kan komma som ett globalt regeringssystem och ta kontroll över världen.

Det skulle ske, menar Thiel, genom att Antikrist utnyttjar människors rädsla kring AI, klimatförändringar och kärnvapenkrig och griper makten.

”Enormt intresse”: Största noteringen på fem år. Dagens PS

Vill begränsa påvens makt

Thiel, liksom Trump-administrationen, har framfört en oro över påvens och Vatikanens globala räckvidd och oberoende moraliska auktoritet.

Mångmiljardären vill i stället se en mer nationalistisk, teknologiskt orienterad vision för världen till skillnad från påven som vill stärka globalt samarbete inom exempelvis FN.

Thiel-föreläsningarna organiseras av två parter. Den ena är Vincenzo Gioberti Cultural Association, en organisation som vill göra ”återställandet av katolicismen till hörnstenen i den nationella identiteten”, alltså skapa en religiös stat.

Den andra är Cluny-institutet, som finns vid Catholic University of America i Washington.

Universitet markerar avstånd

”Det katolska universitetet i Amerika varken sponsrar eller är värd för ett evenemang med Peter Thiel denna månad i Rom”, är dock universitetet noga med att påpeka hos CNN.

”Cluny-projektet är ett oberoende initiativ som inkuberas vid universitetet.”

Francesco Sisci, chef för italienska Appia-institutet, menar att Vatikanen och påven sannolikt kommer att ”hålla avstånd” från Thiels föreläsningar, men tillägger att riskkapitalistens beslut att komma till Rom kan ses som ett växande intresse för Vatikanen bland vissa.

Påve Leo XIV betraktas som en ”andlig motvikt” till Donald Trump och Vatikanen uppges markera avstånd till miljardären Peter Thiel och hans föreläsningar om Antikrist. (Foto: Andrew Medichini/AP-TT)

”Ett bevis på påvens betydelse

”Gudfadern till de nya teknikmiljardärerna som kommer till Rom, är ett bevis på påvens betydelse och att katolicismen är tillbaka på modet. Påven är inte längre en avlägsen figur utan mer involverad i amerikansk politik”, säger Sisci.

Leo XIV, den förste amerikanskt födde påven har blivit ett slags andlig motvikt till Trumps världsbild.

Påven har bland annat uttryckt oro för behandlingen av invandrare i USA, krävt omedelbar vapenvila i Mellanöstern och sade under måndagen til journalister att de inte får bli ”en megafon för makten” under krigstider.

Påven gjorde det senare uttalandet sedan Donald Trump och försvarsminister Pete Hegseth starkt kritiserat mediebevakningen av deras krig mot Iran.

Miljardären varnar för apokalyps: Kan öppna dörren för ”Antikrist”. Dagens PS