Sveriges finansminister Elisabeth Svantesson (M) attackerar USA:s president Donald Trump i en CNBC-intervju – “spelar med höga insatser”.
Svantesson angriper Trump: "Skadar vår ekonomi"


Mest läst i kategorin
Hon blir ledsen, säger hon, över att de amerikanska handelstullarnas negativa påverkan på svenska hushållen.
Tullarna är “kostsamma”, menar Svantesson som anser att USA-presidenten Donald Trumps tullpolitik är “ett spel utan vinnare”.
Visserligen står svensk ekonomi stark, “de offentliga finanserna är mycket solida”, enligt Svantesson som pekar i intervjun med amerikanska CNBC på att Sverige har låg skuldsättning.
Svantesson: Kostsamt för hushållen
Samtidigt är det utbredda svenska sparandet riskfyllt i tullmiljön, förklarar finansministern och uppger att “8 av 10 svenskar sparar eller placerar sina pengar i fonder, på börser och så vidare. Så när … marknaden har gått upp och ner, det har varit kostsamt för hushållen”.
Sverige är inte förskonat från det avtryck av osäkerhet som Trump-tullarna för med sig och svenska Riksbanken anser att USA:s omsvängning i handels- och säkerhetspolitiken orsakar “betydande marknadsrörelser under våren och innebär större osäkerhet än vanligt”.
Det svenska finansdepartementet har nyligen reviderat ned tillväxtprognosen för ekonomin i år och nästa år.
Statistik som kom in förra veckan, som redovisades av regeringen, visade att ekonomin krympte 0,2 procent under årets första kvartal.
Senaste nytt
Det gör svensk ekonomi “mycket sårbar”
“Vi vet inte om tullarna kommer att upphöra, men osäkerheten och oförutsägbarheten – det skadar vår ekonomi”, är finansminister Elisabeth Svantessons övertygelse.
Det är inget nytt att Sverige exempelvis är ett exportberoende land och CNBC konstaterar att den svenska exporten uppgick till hela 55 procent av BNP 2024.
Att exporten svarar för mer än hälften av bruttonationalprodukten gör Sveriges ekonomi “sårbar för tullar som president Trump infört mot EU”, slår den amerikanska nyhetskanalen fast.
Svantesson säger i intervjun:
“I och med den här osäkerheten håller företagen tillbaka och väntar på investeringar, eftersom de inte vet vad som kommer att hända. Kommer tullen att vara 10 eller 20 procent eller något annat?”
Missa inte: Svensk ekonomi kör vilse – kartan har slutat fungera Dagens PS
Läs även: Svantesson om ekonomin: Störst risker på nedsidan Dagens PS

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.