Dagens PS

Näringslivet kan inte vänta på att politiken löser krisen

Jamie Dimon på företagskonferens. (Foto: Rebecca Blackwell / TT)
Jamie Dimon gör ett kontroversiellt uttalande om att näringslivet också bör bidra, och inte bara förlita sig på politiken i orostider. (Foto: Rebecca Blackwell / TT)

Jamie Dimon varnar för världens värsta riskläge sedan andra världskriget, men hans egentliga budskap handlar om att näringslivet måste ta plats. Vi går igenom hur det kan appliceras på svenska bolag.

Jamie Dimon, vd för världens största bank JP Morgan Chase, skriver i sitt aktieägarbrev att det amerikanska näringslivet begått ett misstag genom att inte ta tillräckligt stort ansvar för samhällsutvecklingen.

Han beskriver riskbilden som den allvarligaste sedan andra världskriget: geopolitiska spänningar, ohållbara statsskulder, eskalerande konflikter och AI som omformar ekonomin i grunden. Hans slutsats är att politiker inte klarar detta på egen hand.

Alla måste dra sitt strå till stacken

Det är ett uttalande som borde skapa obehag i svenska styrelserum, för att det nämrar sig sanning.

Politikernas uppdrag borde vara att värna om näringslivet som bringar in många skattekronor årligen, men det är ett uppdrag som blir exponensiellt svårare med varje omvärlskris som sker utan förvarning, såsom de dagliga utspelen från vita huset.

Det bör inte lastas på de enskilda näringsidkarna att hjälpa Sverige, ändå är det kanske så långt vi måste gå för att gemensamt göra bästa möjliga för landet.

Sverige sitter i ett märkligt mellanläge

Försvarsanslagen ökar kraftigt, beredskapslagstiftningen skärps och myndigheter bygger ut sin kapacitet, men det privata näringslivet agerar fortfarande i huvudsak reaktivt. Man svarar på krav, anpassar sig till regelverk och inväntar tydligare politiska signaler.

Det är en strategi som fungerar i stabila tider. Vi lever inte i stabila tider.

Hur ska svenska bolag bidra?

Det finns i teorin tre konkreta sätt som svenska bolag kan (och enligt Jamie Dimon bör) agera på.

Det första är att bygga verklig redundans i leveranskedjor snarare än att optimera för marginaler. Det andra är att investera i cybersäkerhet före incidenterna inträffar snarare än efter. Det sista är att kommunicera sin riskberedskap till kapitalmarknaden som en konkurrensfördel snarare än en compliance-punkt.

Det sista är underskattad. Investerare börjar aktivt skilja på bolag som förstår den geopolitiska verkligheten och de som låtsas som att den inte finns. Den distinktionen kommer att synas i värderingen om världsläget fortgår på detta sätt.

PS analys: Dimons poäng är inte att affärsvärlden ska bli politisk. Det är att affärsvärlden redan är politisk och att den som inte förstår det kommer att betala priset. Svenska bolag som tar initiativet, snarare än avvaktar lagkrav, sätter sig i en position där de formar spelreglerna istället för att anpassa sig till dem.

I en tid av strukturell osäkerhet är det en bättre affär än vilken hedge som helst.

Läs även: 26 högutdelande aktier för 2026

Läs även: Årets största kryptostöld: Drift stoppar uttagsmöjligheterna

Amanda Hannasdotter

Börs- och finansskribent på Dagens PS. Har stort intresse för privata investeringar, sparande och börsen. Stipendiat för Aktiespararnas Ungdomsstipendium år 2013.

Amanda Hannasdotter

Börs- och finansskribent på Dagens PS. Har stort intresse för privata investeringar, sparande och börsen. Stipendiat för Aktiespararnas Ungdomsstipendium år 2013.

Mest lästa i kategorin

Jerome Powell om USA:s statsskuld
Börs & Finans

USA:s skuld kan öka med 7 biljoner dollar: "Kommer inte sluta väl"

03 apr. 2026