Intresset för försvarsfonder har exploderat sedan kriget i Ukraina. Nu lanseras flera nya försvarsfonder på den svenska marknaden, men bakom de liknande namnen döljer sig helt olika strategier och kostnader.
Intresserad av försvarsfonder? Glöm inte att läsa det finstilta

Det gör valet mer komplext än många sparare tror. Det säger Dagens PS ekonomijournalist David Ingnäs, som går igenom vad som faktiskt skiljer fonderna åt.
Fyra nya försvarsfonder – och en marknad som rusar
Utbudet har ökat snabbt. Den svenska försvarsfond som funnits sedan tidigare, förvaltad av Joakim Agerback och intervjuad av Dagens PS i höstas, har vuxit från 500 miljoner till hela 6 miljarder kronor under 2025. Det är en ökning som speglar det enorma intresset för sektorn.
Under sommaren och hösten har fyra storbanker lanserat egna försvarsfonder. Men de är inte lika – och Morningstars genomgång visar tydliga skillnader.
USA eller Europa – och stora skillnader i avgift
Det första som skiljer fonderna åt är inriktningen. Vissa är tungt viktade mot amerikanska försvarsbolag, andra mot europeiska aktörer. I ett läge med skilda säkerhetspolitiska förutsättningar är det en avgörande skillnad.
Minst lika viktigt är kostnaden. Förvaltningsavgifterna spänner från 0,55 till 1,7 procent, en skillnad som kan se liten ut men som enligt David får stor effekt över tid.
”Ränta-på-ränta-effekten verkar åt båda hållen. En procentenhet dyrare varje år blir mycket pengar över tid.”
Läs även:
Intresset för bomber och granater växer. Dagens PS
Hur ska sparare tänka?
En försvarsfond kan både vara långsiktig och ett komplement. Investeringarna i sektorn sträcker sig över många år, men fonderna lämpar sig inte för att utgöra portföljens grund.
Det kan räcka att indirekt exponera sig via svenska investmentbolag.
”Äger du Investor, vilket 750 000 svenskar gör, får du redan lite Saab i portföljen”, säger David.
För den som vill gå all in på temat kan en specifik försvarsfond vara ett alternativ – men bara efter att man jämfört avgifter, inriktning och strategi.

Nyfiken redaktionschef som bevakar börs- och finansnyheter med ett särskilt intresse för det internationella perspektivet. Trivs särskilt bra med att skriva oberoende och kostnadsfria nyheter för en bred men intresserad publik.

Nyfiken redaktionschef som bevakar börs- och finansnyheter med ett särskilt intresse för det internationella perspektivet. Trivs särskilt bra med att skriva oberoende och kostnadsfria nyheter för en bred men intresserad publik.



