Dagens PS

Europas största guldgruva – ett stenkast från dig

guldgruva
Europas största guldgruva är närmare än många tror. (Foto: Pexels och pressbild/montage)

Många blickar mot avlägsna marknader i Indonesien och Sydafrika i jakten på ädelmetaller, men faktum är att Europas största guldgruva ligger betydligt närmare än så.

Vid polcirkeln döljer sig en fyndighet som nyligen värderades till över 100 miljarder kronor. Lappland har i tysthet förvandlats till en global hotspot för internationella gruvbolag.

Här, i den finska delen av regionen, återfinns Kittilägruvan – den största guldgruvan i Europa. Trots att prospekteringen inleddes redan på 1980-talet dröjde det ända till 2008 innan produktionen startade på allvar.

Sedan dess har anläggningen, som ägs av kanadensiska Agnico Eagle, vuxit till en industriell gigant. Gruvan består av två öppna dagbrott och en underjordisk del som sträcker sig nästan en kilometer ner i berggrunden.

Läs också: Stort finskt gruvfynd – börsbolag vill bryta 110 ton guld ur berggrunden DagensPS

Sprakande produktion för miljarder

Under det senaste året har anläggningen genomgått en omfattande expansion. Kapaciteten har skruvats upp från 1,6 miljoner till 2 miljoner ton malm per år. Resultatet är ett imponerande flöde av ädelmetall.

Under 2025 värderades guldreserverna i gruvan, som uppskattas till cirka 3,4 miljoner uns, till drygt 100 miljarder kronor baserat på dåvarande priser. Gruvan står i dag för en betydande del av Finlands totala guldproduktion, som uppgår till cirka 10 ton årligen, berättar Realtid.

Avancerad teknik vid guldgruvan

Att utvinna guld på dessa djup kräver avancerad logistik. Vid Kittilägruvan används bland annat automatiserade lagersystem för att hantera reservdelar och säkerhetsutrustning på 350 meters djup, vilket optimerar driften i den avlägsna miljön.

Medan fokus ofta hamnar på de enorma dagbrotten i världen, visar utvecklingen i norr att den europeiska självförsörjningen av kritiska metaller är starkare än många anar. Med dagens guldpriser och den ökade kapaciteten befäster Kittilä sin position som den obestridda kungen av europeisk guldutvinning.

Läs vidare: Fynd pekar på ny guldgruva i Lappland DagensPS

Missa inte: Finland utmanar Kina – ny gruva kan rita om spelplanen för Europa DagensPS

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det som är svårt att förstå enkelt.

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det som är svårt att förstå enkelt.