Dagens PS

Di: EBM-razzia mot Leovegas

EBM Leovegas
EBM har på tisdagen gjort razzia mot Leovegas huvudkontor i Stockholm. (Foto: TT)

Ekobrottsmyndigheten, EBM, har i dag, tisdag, gjort ett tillslag mot spelbolaget Leovegas huvudkontor i Stockholm, uppger Di.

Enligt tidningen, som hänvisar till Leovegas, är det misstankar om insiderhandel relaterade till amerikanska MGM:s bud på företaget som ligger bakom EBM:s husrannsakan.

Budet presenterades 2 maj och fick Leovegas aktie att rusa.

Nivån på budet innebar en premie på 44 procent jämfört med den då senaste stängningskursen.

Leovegas hade även före det haft en stark utveckling på börsen, vilket enligt Di ledde till spekulationer om budet läckt ut i förväg.

Leovegas ordförande Per Norman har avfärdat att information om budet sipprat ut.

Ekobrottsmyndigheten har inte kommenterat Di:s uppgifter men Leovegas skriver bland annat i ett pressmeddelande, som återges av Di:
”Ingen anställd, person i ledningsgruppen eller styrelseledamot i Leovegas har delgetts några misstankar om brott. Bolaget har ingen ytterligare information att delge och frågor rörande förundersökningen hänvisas till Ekobrottsmyndigheten.”

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det enkelt – det som är svårt att förstå.

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det enkelt – det som är svårt att förstå.