Norge springer ifrån Sverige på börsen. Under 2025 har Oslobörsen utklassat Stockholmsbörsen – och det är ingen tillfällighet.
Titta på videosidan för en ren videoupplevelse.


Norge springer ifrån Sverige på börsen. Under 2025 har Oslobörsen utklassat Stockholmsbörsen – och det är ingen tillfällighet.
Titta på videosidan för en ren videoupplevelse.
Dagens PS ekonomiskribent David Ingnäs rapporterar direkt från Oslo om vad som ligger bakom börslyftet.
Medan Stockholmsbörsen stått och stampat har Oslos motsvarighet gått som tåget. Faktum är att den norska börsen har fördubblat sitt värde på fem år.
”Det sa Roger Berntsen på Nordnet när jag pratade med honom”, säger David Ingnäs.
Han lyfter fram att Oslobörsen domineras av sektorer som är mindre räntekänsliga som energi, finans, olja och telekom till skillnad från Stockholmsbörsen där fastigheter och tillväxtbolag tyngs av högre räntor.
”Uppgången är bred vilket är ett hälsotecken för en börs”, säger Berntsen enligt Ingnäs.
Bäst i år? Flygbolaget Norwegian, upp 50 procent. Försäkringsbolaget Gjensidige är upp 40 procent, och försvarsbolaget Kongsberg är ännu en vinnare i takt med det ökade intresset för säkerhet.
”Man brukar säga att det snabbaste sättet att bli miljonär är att vara miljardär och köpa ett flygbolag, men det stämmer inte i Norge i år”, säger Ingnäs med ett skratt.
Norges börs är just nu det raka motståndet till den danska, där Novo Nordisks fall dragit med sig hela marknaden. Norge å andra sidan glänser med starka kassaflöden och en bredd av lönsamma sektorer.
”Berntsen kallar det kassaflödenas högborg”, berättar Ingnäs.
Här hittar man energi, shipping och en rad laxbolag, den så kallade ”sjömaten”, vilket visar vikten av att sprida risker även inom Norden.
Även om aktier inte är en lika utbredd folksport i Norge som i Sverige har årets uppgångar satt spår.
”Det märks ett ökat intresse för både norska och utländska aktier”, säger Ingnäs.
Se även:
Ekonomisk ångest efter semestern? Här är psykologens tre steg ut
ANNONS

Chefredaktör på Realtid som gästar på Dagens PS med ojämna mellanrum. Trivs särskilt bra med att skriva oberoende och kostnadsfria nyheter för en bred men intresserad publik.

Chefredaktör på Realtid som gästar på Dagens PS med ojämna mellanrum. Trivs särskilt bra med att skriva oberoende och kostnadsfria nyheter för en bred men intresserad publik.

Buyersclub har byggt en e-handelsplattform med fokus på volym, effektivitet och återkommande intäkter. Affärsmodellen är bevisad genom stark tillväxt de senaste åren. Nu genomförs en företrädesemission för nästa tillväxtfas.