“Säljer man av en del tillgångar till vettigt pris samtidigt som tillväxten kryper uppåt igen och lönsamheten bättras ser vi en uppsida på uppåt 50 procent på ett års sikt”, skriver Aktiespararnas börsexpert om aktien som kraschat rejält senaste åren.
Börsexperten: Uppåt 50 procents uppsida i kraschade aktien


Mest läst i kategorin
På fem år är aktien back 89 procent och även senaste året har kursen tappat 35 procent av värdet.
Läs även: Efter rapportsmällen: Experterna ger köpråd för aktien – Dagens PS
Vd:n fick lämna i höstas
Det handlar om spelföretaget Stillfront Group (börskurs Stillfront) som fokuserar på utveckling, publicering och distribution av digitala spel på främst mobil och webb.
“Spelkoncernen kämpar med krympande intäkter och en stor skuldbörda”, skriver Aktiespararnas analytiker Jan Lindroth om aktien i en ny analys och jämför bolaget med det kanske mer välbekanta och betydligt större spelkonglomeratet Embracer (börskurs Embracer).
I höstas sparkades grundaren och tidigare vd:n Jörgen Larsson och nu är siktet inställt att komma på rätt kurs igen.
“Omsättningen har krympt på grund av en sval marknad i USA samt att man delvis pausat investeringar i utveckling och kundanskaffning. Fokus har legat på att minska skuldsättningen vilket man också gjort”, uppger Aktiespararna.
Senaste nytt
Aktien “inte särskilt spännande”
Som högst handlades Stillfronts aktie för 125 kronor i februari 2021.
I dag är kursen för aktien nere på omkring 7,7 kronor per andel.

“Stockholm troligen den börs i världen med mest kunskap om spelaktier”
“Framgångarna kom när vi började göra spel för hela världen” berättar Veckans börsprofil Per Strömbäck på Dataspelsbranschen om vad som drev fram det svenska spelundret. Vilka är trenderna nu och hur ser branschen på börsen?
“Men lönsamheten är bra och börsen underskattar värdet i bolaget”, skriver börsexperten Jan Lindroth och utvecklar;
“I ett sådant läge där tillväxten är låg, men lönsamheten bra och där kassaflöden går åt till att sänka skulden är aktien intressant på grund av en låg värdering, men inte särskilt spännande.”
Kan sälja tillgångar
Trots att aktien alltså inte är “särskilt spännande” vågar sig ändå Aktiespararnas analytiker på ett köpråd.
10 kronor sätts riktkursen till vilket ger nära 30 procents uppsida från dagens kurs. På ett års sikt tror börsexperten att aktien kan ha ännu mer att ge. Uppåt 50 procent eller mer i ett scenario där Stillfront säljer av tillgångar;
“Precis vad och hur mycket som kan och bör säljas är svårt att sia om men när man tittar på andra liknande bolag borde Stillfront kunna ligga på en EV på mellan 13 och 14 miljarder mot omkring 10 miljarder i dag. Det innebär en potentiell uppsida på kursen om 75–100 procent, även efter uppgången på 80 procent sedan början på april”, skriver Jan Lindroth men konstaterar avslutningsvis;
“Riktigt så bra är det dock knappast. Det ska till en rabatt för hög skuldsättning och osäkerhet kring kvaliteten på vissa tillgångar”, och landar på ett något försiktigare köpråd i närtid.
Läs även:
Sektorn som missat vårens börsrally: “Finns potential” – Dagens PS

Bevakar börs, finans och sparande på Dagens PS. Skriver om både svenska och utländska aktier och marknadsplatser. Bevakar såväl små som stora företag med särskilt fokus på investeringstrender som påverkar breda grupper av sparare. Håller ett särskilt öga på snacket på finanstwitter.

Bevakar börs, finans och sparande på Dagens PS. Skriver om både svenska och utländska aktier och marknadsplatser. Bevakar såväl små som stora företag med särskilt fokus på investeringstrender som påverkar breda grupper av sparare. Håller ett särskilt öga på snacket på finanstwitter.