Finansmannen Bill Browder, som tidigare attackerat flera nordiska banker med penningtvättsanklagelser, bedömer att det inte går att utesluta SEB från misstänkt penningtvätt i Baltikum.
Visselblåsaren: SEB borde också granskas


Mest läst i kategorin
Det säger han till DN.
Han medger dock att han saknar kunskap om SEB, efter att under onsdagen ha sagt sig ha bevis som kopplar Swedbank till Danske Bank-skandalen.
”Jag ska inte döma en bank jag inte har kunskap om. Men om tre av fyra nordiska banker som verkat i Estland sysslat med penningtvätt finns det förmodligen anledning att titta på den fjärde också”, säger Browder som är visselblåsaren bakom Danske Bank-skandalen.
SEB har till DN sagt att man inte hittat några uppgifter som tyder på att banken utnyttjats för penningtvätt.
Läs även: FI blundade för varningar >
Läs vidare: SVT avslöjar “massiv skandal” i Swedbank >

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Vår bäst säljande livförsäkring ger tre miljoner. Gör som tusentals andra kunder och teckna livförsäkringen som gör stor nytta till små priser. Trygga din familjs framtid.