Dagens PS

Bank med oligark som storägare i konkurs

bank oligark
Rysk-israeliska oligarken Mikhail Fridman. (Foto: TT)
Ola Söderlund
Ola Söderlund
Uppdaterad: 23 apr. 2022Publicerad: 23 apr. 2022

Nederländska ATB, en bank där rysk-israeliska oligarken Mikhail Fridman uppges vara största ägare, har försatts i konkurs.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

På fredagen meddelade Nederländernas centralbank DNB att ATB, Amsterdam Trade Bank, enligt ett domstolsbeslut försatts i konkurs och att det skedde på egen begäran från banken, rapporterar Reuters.

Sanktioner från USA och Storbritannien anges som bakomliggande orsak till konkursen för den förhållandevis lilla banken som strävat efter att bli långivare till små och medelstora företag.

Enligt uppgift har andra banker bojkottat ATB på grund av bankens oligark-kopplingar.

Oligark äger över 25 procent i konkursade banken

Banken slutgiltiga ägare, enligt dokument, är den rysk-israeliska miljardären och oligarken Mikhail Fridman som motsatt sig sanktionerna från väst som straff för Rysslands krig i Ukraina.

Fridman äger en andel på mer än 25 procent, dock inte mer än 50 procent i ATB, enligt uppgifter till den holländska handelskammaren, skriver Reuters.

Den nederländska centralbanken DNB uppger att insättare i Amsterdam Trade Bank omfattas av en insättningsgaranti på vardera 108 000 dollar.

ATB:s kunder är i huvudsak holländare men även en hel del tyska kunder.

Enligt inhemsk affärspress utbröt “panik” bland kunderna redan på torsdagen, alltså före bankkraschen.

ANNONS

Läs även: Rikast i Ryssland – hela listan inklusive oligarker

Läs mer: USA försöker ta rysk superyacht i beslag i Fiji

Läs vidare: Så anpassar sig Ryssland till sanktionerna från väst

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Ola Söderlund
Ola Söderlund

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Ola Söderlund
Ola Söderlund

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

ANNONS
Prova gratis i 30 dagar – fakturera och bokför direkt i molnet med Mineko

Mineko är ett prisvärt bokföringsprogram till soloföretagare med en omsättning under tre miljoner. Mineko har endast en prisnivå, inga påbyggnadspaket eller finstilta villkor. Prova gratis i 30 dagar, därefter 49kr/mån.

Prova gratis i 30 dagar
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS