Förväntan i en färsk analys är att börsen inte sticker i väg upp som den gjort hittills i år, men att den ändå klättrar och vid tillfällen när marknaden dippar öppnar det för aktieköp.
Analys: Svalare börs ger köplägen


Mest läst i kategorin
“Jag tror att risken för trappsteg nedåt tills vidare är större än chansen för sådana kliv uppåt. Men svalare börs med nedrekyler är nog bra tillfällen att fylla på i lovande aktieinnehav”, skriver Fredrik Lindberg i en kolumn i Privata Affärer.
Här är några aktier som inte hängt med
Han lyfter fram eftersläntare på börsen och rekommenderar uthållighet. I sammanhanget nämns Sinch (börskurs), Truecaller (börskurs), Nibe (börskurs), Electrolux (börskurs) och JM (börskurs), OX2 (börskurs), SLP (börskurs) och Sagax (börskurs), de två sistnämnda verksamma inom fastighetslogistik.
“För försiktiga handlas Nordea (börskurs) nu under p/e 8. Stabil tillväxt i Astra Zeneca (börskurs) har ännu måttlig prislapp”, framhåller även Lindberg.
I övrigt lyfts Volvo (börskurs), Ferronordic (börskurs), Boliden (börskurs), Vitec (börskurs) och Fortnox (börskurs), Saab (börskurs), Mildef (börskurs) och Invisio (börskurs), flera av dessa med höga värderingar i nuläget.
Läs mer i analysen på PA.

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.









