När Avanza listar nätmäklarens bästa investerare på börsen visar det sig att de inte per automatik tar högre risk. Läge att skugga dem?
Lägre risk – ändå spöar bästa placerarna börsen


Mest läst i kategorin
“I snitt handlar det om en 41-åring i Stockholm med en portfölj på 1,4 miljoner kronor. Superinvesteraren sparar omkring 20 procent mer i månaden än snittkunden – och har en betydligt bättre diversifiering i portföljen”, berättar Avanzas sparekonom Nicklas Andersson för Di.se.
Den som är mer riskbenägen brukar som regel få högre avkastning, men i de aktuella fallen med nätmäklarens mest framgångsrika placerare lyckas dessa slå börsen trots att de tar lägre risk.
Toppinvesterarna når sina fina börsresultat genom att vara uthålliga, det är grunden i deras strategi, framgår det.
Avanzas expert: “Låt det ta tid”
“Det går absolut att bli rik på börsen, det handlar bara om långsiktighet. Det är som att vänta på att målarfärg ska torka – låt det ta tid. Spring inte på de hetaste snackisarna. Det här är det ultimata beviset på att man inte ska jaga klipp”, säger Nicklas Andersson i Di-artikeln.
Förutom att storbolag är populära bland stjärninvesterarna, så kännetecknas deras taktik av stor riskspridning.
Enligt Avanzas sparekonom har den genomsnittliga volatiliteten i småbolag varit 48 procent de tre senaste månaderna, medan volatiliteten i storbolag under samma tid varit 25 procent.
“Småbolagsinvesteraren har alltså inte fått betalt för den nästan fördubblade risken, mätt i volatilitet”, säger han.
De mest lyckade investerarna på börsen bland Avanzas kunder uppges ha i snitt drygt 16 aktier i sin portfölj, men hela 42 procent har samtidigt 31 olika bolag i portföljen i snitt, däribland också flera utländska storbolag.
Topplista: Här är bolagen som lockar superinvesterarna mest:
1. Investor
2. Kinnevik
3. Latour
4. AB Volvo
5. Castellum
6. Industrivärden
7. H&M
8. Axfood
9. Swedbank
10. SBB
Källa: Di och Avanza
Läs även: Sex aktier pekas ut som jackpot-vinnare

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.