Dagens PS

Analytiker varnar: Bubbla hotar Kina i marknadsrallyt

Kina
Enligt vissa analytiker hotar en bubbla i Kina i skuggan av börsrallyt. (Foto: Ng Han Guan/AP/TT)
Ola Söderlund
Ola Söderlund
Uppdaterad: 24 aug. 2025Publicerad: 24 aug. 2025

Aktier rusar i Kina i skuggan av landets djupa fastighetskris och de amerikanska tullarna – det får bedömare att varna för en bubbla.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Enligt vissa analytiker, skriver Bloomberg, är börsrallyt i världens näst största ekonomi Kina inte hållbart mot bakgrund av riskerna.

Särskilt pekar experterna på Kinas långtgående fastighetskris, men även Trumps tullar.

Det är förmögna investerare som eldar på aktiemarknaden i Kina, men analytikerna ser ökade risker för en bubbla och hänvisar till vad som beskrivs som ”irrationell överflöd”.

Läs även: Kinas priskrig krossar framtidstron Realtid

Ingen hejd på Kinas börsrally

Frågan som skeptikerna ställer sig är hur länge Kinas börsuppgång orkar stå emot de ekonomiska problemen där en ”deflationsspiral har urholkat företagens prissättningskraft, med oförändrade konsumentpriser och fallande producentpriser”, skriver Bloomberg och konstaterar att situationen väntas mynna ut i ökad stöd från kommunistregimen i Peking, även om tjänstemän hellre vill se ”en avvägd strategi”.

Nyhetsbyrån berättar att aktierna i Fastlandskina ökat med nästan en biljon dollar i marknadsvärde bara under den senaste månaden.

Shanghaibörsens Composite Index står på sin högsta nivå på ett decennium, medan det kinesiska CSI 300-indexet avancerat från årets lägsta nivå med 20 procent.

ANNONS

Senaste nytt

PS – Linda Murray Wennberg_ Hur riskkapital kan stärka företagets tillväxtresa (SPONSRAD AV ALMI)
Spela klippet
PS Partner

Så kan svenska startups växa med riskkapital och expertis från Almi Invest

21 nov. 2025
Ola Skogö - Modulärt byggande för flexibla samhällen
Spela klippet
PS Partner

Därför växer modulärt byggande i Sverige

19 nov. 2025

Analytiker varnar för krasch

ANNONS

Där till kommer oroande signaler om Kinas konsumtionstrender, huspriser och inflation, som utlöst varningssignaler.

Läs mer: Kina pressat från två håll: “Måste klara oss själva” Realtid

Homin Lee, senior makrostrateg på Lombard Odier, säger till Bloomberg att det råder ett dödläge mellan börsens tjurar i Kina och de makroekonomiska björnarna.

”Marknaderna kanske förväntar sig, antingen korrekt eller felaktigt, att de makroekonomiska grunderna kommer att förbättras. En tjurmarknad kommer inte att vara hållbar om inflationen ligger kvar nära 0 % och företagens prissättningskraft möter allvarliga motvindar från svag inhemsk efterfrågan”, varnar experten.

Enligt analytiker på Nomura Holding, som Bloomberg hänvisar till, gör aktievinster att den politiska responsen på Kinas ekonomiska avmattning kompliceras. Proffsen varnar för att stimulanser riskerar att ”blåsa upp en aktiemarknadsbubbla”.

Läs också: Proppen ur hajpad aktie – se varför DagensPS

Läs mer: Nestor varnar för bubbla och sågar investerarna DagensPS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Ola Söderlund
Ola Söderlund

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Ola Söderlund
Ola Söderlund

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

ANNONS
Se varför intresset ökar - investeringsmöjlighet

När världsledande forskningscenter väljer att vara med i utvecklingen är det ofta ett tecken på något större. Active Biotech går nu in i sin mest spännande fas. Läs mer om emissionen.

Fortsätt läsa
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
Fonder

Intresserad av försvarsfonder? Glöm inte att läsa det finstilta

05 dec. 2025
ANNONS
ANNONS