Protesterna mot turismen i Solkusten börjar märkas även i Sverige. Allt fler svenskar väljer bort solkusten i sommar, och flera av Perfect Weekends läsare har hört av sig och berättat att de inte längre känner sig välkomna bland demonstrationer, rullväskeförbud, förbud mot semesterlägenhet och stigande hyror.
Svenskarna sviker solkusten efter protesterna mot massturism


Mest läst i kategorin
Ordförandens dom: Inga fler semesterlägenheter
“Det kommer inte att byggas en enda semesterlägenhet till”, deklarerar Malagas borgmästare Paco de la Torre med samma tonfall som en sträng farbror som fått nog av ungdomar som spelar hög musik i trapphuset, rapporterar BT.
Beslutet är tydligt: all nybyggnation av semesterlägenheter stoppas. Men inte bara det – stadens politiker har nu infört en moratorium på tre år, vilket innebär att inga nya tillstånd för semesterlägenheter kommer att beviljas under perioden. Under tiden ska Malagas stadsplan, Plan General de Ordenación Urbana (PGOU), uppdateras för att möta en ny verklighet med flexibla boendeformer och hårdare krav på balans mellan turism och bostäder.

Senaste nytt
När idyllen spricker
För många norrmän och svenskar är Malaga sinnebilden av soldränkta kvällar med cava och sardiner på spett. Men för lokalbefolkningen har vardagen blivit ett ständigt möte med rullväskor, dyra hyror och en stadskärna där det ibland känns som att man måste boka bord för att komma hem till sin egen gata.
Just nu finns det omkring 12 700 registrerade turistboenden i Malaga, varav cirka 8 500 är i aktiv användning. I flera stadsdelar, som runt Plaza de La Merced, har semesterlägenheterna redan passerat 50 procent av hela bostadsbeståndet. Det är inte längre semester – det är invasion.
Svenskarna väljer bort Spanien
Motståndet mot massturismen i Spanien märks inte bara i spanska tidningar. Under sommaren har många läsare av Perfect Weekend hört av sig i mejl och berättat att de aktivt väljer bort Spanien på grund av de allt tydligare protesterna mot turister. Det är en påminnelse om att bilden av sol, bad och tapas snabbt kan skifta när verkligheten på plats präglas av demonstrationer och konflikt mellan lokalbefolkning och besökare.
Ett stopp, men räcker det i Solkusten
Beslutet om byggstopp är en tydlig markering, men frågan är om det räcker. Priserna på vanliga bostäder har stigit med 14 procent på ett år, hyrorna med drygt 7 procent. Kommunen hoppas att frysningen av nya licenser ska lugna marknaden, men skeptikerna menar att det krävs hårdare tag.
Flera spanska kuststäder, från Barcelona till San Sebastián, har redan infört turistskatter eller regler som begränsar uthyrning via Airbnb. I Malaga diskuteras samma sak. Och under moratoriet ska experter, föreningar, turismnäringen och fastighetsbranschen bjudas in för att rita om kartan.
Att spärra av stadens gränder med rullväskefria zoner är kanske nästa steg. Eller varför inte införa siesta på riktigt, även för turister. När klockan slår två är det bara att gå hem och sova, basta.
Slutet på all inclusive-eran
Malaga är långt ifrån ensam om att strama åt. På Mallorca, Ibiza och Kanarieöarna har liknande restriktioner införts. Budskapet är tydligt: vill du fortsätta dricka sangria till frukost och festa hela natten får du ta konsekvenserna. Semesterparadisen är trötta på att vara all inclusive för hela Europa.
Perfect Weekend Guide Solkusten
- Malaga har cirka 12 700 registrerade turistboenden – varav runt 8 500 används aktivt.
- I flera kvarter, som Plaza de La Merced, är över hälften av bostäderna semesterlägenheter.
- Nya licenser stoppas i tre år medan stadens bostadsplan uppdateras.
- Priser på bostadsmarknaden har stigit med 14 procent, hyror med 7,3 procent.
- Turistskatt diskuteras – Barcelona och San Sebastián har redan infört liknande system.
- Allt fler svenskar väljer bort Spanien på grund av de växande protesterna mot turismen.

Viggo Cavling har skrivit om det goda livet sedan tidigt 90-talet. Först i den egna konsttidningen Beckerell, sedan följde Nöjesguiden, Dagens Nyheter, Resume, Svenska Dagbladet, Travel News och RES, bland annat. Allt enligt devisen gör man mycket får man mycket gjort. Gör man lite händer ingenting.

Viggo Cavling har skrivit om det goda livet sedan tidigt 90-talet. Först i den egna konsttidningen Beckerell, sedan följde Nöjesguiden, Dagens Nyheter, Resume, Svenska Dagbladet, Travel News och RES, bland annat. Allt enligt devisen gör man mycket får man mycket gjort. Gör man lite händer ingenting.