Världen drunknar i turister – nu vill resmålen slå tillbaka 

Turister i Venedig
I Venedig har man infört en inträdesavgift för den som vill besöka stadens historiska centrum (Foto: Luca Bruno/AP/TT)
Matilda Habbe
Matilda Habbe
Uppdaterad: 24 jan. 2026Publicerad: 24 jan. 2026

Att resa har aldrig varit enklare. Eller trängre. När världen slog nytt turistrekord under 2025 började sprickorna i Europas mest älskade resmål bli svåra att ignorera. Vem ska egentligen betala priset för massturismen?

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Enligt UN Tourism uppgick antalet internationella turistankomster till 1,52 miljarder under 2025 – nästan fyra procent fler än rekordåret 2019. Mer än hälften av resorna gick till Europa. 

I Sverige landade antalet gästnätter på kommersiella boenden på 30,8 miljoner under juni, juli och augusti – en ökning med en miljon nätter jämfört med året innan. 

Samtidigt växer ilskan bland lokalbefolkningar, som upplever att deras städer förvandlas till kulisser.

När “att leva som en lokal” blir omöjligt

I Paris avslöjade en granskning sommaren 2025 att turister i vissa kaféer betalade upp till 50 procent mer än lokalbor. För många resenärer upplevdes det som en provokation. Men för parisarna, som samma sommar protesterade mot stadens ökande “Disneyfiering”, var reaktionen snarare ett axelryckande.

Problemet är inte nytt. Men efter pandemin har det förvärrats kraftigt. 

Fenomenet “revenge travel” – en stark längtan att resa igen – sammanföll med billiga flyg, korta weekendresor och sociala medier fyllda av perfekta semesterbilder. Resultatet blev allt fler människor på allt färre platser.

”Problemet är inte för många turister. Det är för lite kulturellt djup”, säger Aurora Pedro Pinto från bokhandeln Livraria Lello i Porto, till Bloomberg

ANNONS

Överturism är en känsla – inte bara trängsel

ANNONS

Överturism handlar inte bara om fulla torg och långa köer. Enligt forskare är det snarare en känsla hos lokalbefolkningen av att turismen gör mer skada än nytta. När mataffärer ersätts av souvenirbutiker, bostadshus blir semesterlägenheter och lokala kaféer fylls av mobilkameror, uppstår slitningar.

I Spanien har kuststaden Palma – efter år av klagomål från boende, skyhöga hyror och ett centrum som förvandlats till ett semesterområde – dragit i nödbromsen. I fjol införde den spanska kuststaden ett totalstopp för nya turistbostäder. 

Palma
Palma inför ett totalstopp för nya licenser för korttidsuthyrning till turister (Foto: Joan Mateu/AP/TT)

I Paris tar den berömda bokhandeln Shakespeare and Company numera emot mellan 2 000 och 3 000 besökare om dagen, jämfört med runt 30 tidigare. 

“Du kan inte förvänta dig en autentisk och avslappnad interaktion med någon som har hanterat 2 000 personer samma dag”, säger ägaren Sylvia Whitman.

Missa inte: Han gick i pension vid 41 – flyttade till världens bästa land. Dagens PS

Höjda priser – lösning eller klassfråga?

Något måste förändras, menar både lokabefolkning och politiker. 

Ett förslag som dykt upp är att helt enkelt göra turismen dyrare. Dyrare inträden, högre flygpriser och särskilda avgifter för besökare. Men lösningen är kontroversiell. Forskare pekar på att det riskerar att slå mot dem som reser sällan, snarare än mot de mest frekventa resenärerna.

ANNONS

“Femtio procent av alla flygresor görs av en procent av befolkningen”, säger Alex Chapman från den brittiska tankesmedjan New Economics Foundation. 

Samtidigt har höjda avgifter i exempelvis Venedig haft begränsad effekt, medan Bhutans höga dagliga turistavgifter har hållit besöksantalet nere – men också gjort landet tillgängligt främst för de välbärgade.

Teknik och spridning ska rädda städerna

I brist på enkla svar riktas nu blickarna mot teknik och så kallad “dispersion” – att sprida turister i tid och rum. 

I Dubrovnik har kryssningsanlöpen begränsats och antalet dagliga besökare ska från 2026 regleras med tidsbiljetter. På Färöarna har turister styrts till mindre kända platser via bilnavigatorer.

Tekniken som skapade överturismen kan också bli ett motmedel. Forskare lyfter AI och realtidsdata som verktyg för att varna när städer är överfulla – och uppmuntra besök vid andra tidpunkter eller på andra platser.

En framtid med färre resor – men bättre?

Trots frustrationen är många städer beroende av turismen, den skapar jobb och ekonomisk aktivitet.

“Problemet är inte att det finns för många turister. Problemet är att det finns för många turister i städer”, konstaterar antropologen Noel B. Salazar

ANNONS

När allt fler kan resa globalt konkurrerar miljontals människor om samma platser. 

“Det finns bara ett Paris och bara ett Venedig”, säger forskaren Stefan Gössling.

Kanske är lösningen, som vissa föreslår, att resa långsammare, mer sällan – och mer medvetet. Frågan är om vi turister är beredda att ändra vårt beteende innan städerna säger stopp.

Läs också: Grönland satsar allt på turism – men flygen vägrar landa. Realtid

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Matilda Habbe
Matilda Habbe

Bevakar i huvudsak privatekonomi, pension och bostadsmarknad för Dagens PS. Brinner för att göra svåra ämnen begripliga.

Matilda Habbe
Matilda Habbe

Bevakar i huvudsak privatekonomi, pension och bostadsmarknad för Dagens PS. Brinner för att göra svåra ämnen begripliga.

ANNONS
Få upp till 6 500 kr i ersättning för försenade eller inställda flyg!
Flyghjalp.se logo

Har ditt flyg varit försenat, överbokat eller inställt under de senaste 3 åren? Som passagerare kan du ha rätt till kompensation vid försenat eller inställt flyg. Se om du har rätt till ersättning och luta dig tillbaka medan Flyghjälp tar hand om den juridiska processen mot flygbolaget och hjälper dig få tillbaka dina pengar.

Beräkna din ersättning här!
ANNONS
ANNONS