Dagens PS
Perfect Weekend

Glöm boardingkortet: Här är tågen som tar över Europa i år

Europeisk järnväg i kvällsljus – långsam resa i snabb tid.

Tågen är tillbaka. Inte som nostalgisk kuliss med Orientexpress-vibbar och vita handskar, utan som ett rationellt, klimatsmart och förvånansvärt sensuellt sätt att resa genom Europa. 2026 blir ett starkt år för den som hellre ser kontinenten genom ett panoramafönster än genom en plastbricka på rad 27A.

Här är fem nya linjer som gör det svårt att boka flyg.

Milano Centrale – där tågresan känns som en operapremiär redan på perrongen.

Amsterdam – Milano: tågen nya klassiker

European Sleeper öppnar den 18 juni 2026 en nattlinje mellan Amsterdam och Milano. Tåget rullar via Bryssel, Köln, Bern, Brig och Stresa vid Lago Maggiore. Brig är dessutom porten till Zermatt och Glacier Express – Europas mest dramatiska sightseeing på räls.

Resan är 680 miles lång och korsar fyra länder. Det är första reguljära nattförbindelsen mellan Amsterdam och Italien på många år. Att vakna i Alperna slår väckarklocka i Schiphol alla dagar i veckan.

Läs även: Ny hotelltrend får gäster att fly – “Vi gick ner i lobbyn i stället”

Berlin– startpunkten för nattåget mot Paris Gare de l’Est.

Paris – Berlin: räddad från byråkratin

När ÖBB lade ned sin Nightjet mellan Paris och Berlin i slutet av 2025, efter att SNCF förlorat statliga subventioner, såg det mörkt ut för nattromantikerna.

Men European Sleeper klev in. Från 26 mars 2026 går tåget åter mellan Paris och Berlin via Bryssel. Den 13 juli läggs Hamburg till som stopp, vilket gör linjen extra intressant för den som vill vidare till Köpenhamn, Stockholm eller Oslo. Ibland vinner marknaden över politiken. Det är inte ofta man skriver den meningen.

Läs även: Detta flygbolag är i botten när Europa sätter betyg

Paris – München: snabbare än du tror

Deutsche Bahn och SNCF lanserar en ny höghastighetslinje mellan Paris och München mot slutet av 2026. Restiden kapas från sju till åtta timmar till cirka fyra timmar och 40 minuter. Minst fem direkttåg per dag planeras, med stopp i Stuttgart, Karlsruhe och Augsburg.

Det här är affärsresenärens dröm. Frukost i Marais, möte i Bayern, middag i rätt tidszon.

Prag – Köpenhamn: slut på byten mellan tågen

Deutsche Bahn, DSB och Czech Railways startar 1 maj 2026 en direktlinje mellan Prag och Köpenhamn via Dresden, Hamburg och Berlin.

Restiden blir cirka elva timmar hela vägen, men poängen är enkel: inga byten. Ombord rullar nya ComfortJet-tåg med restaurangvagn, wifi och barnbio. Inte höghastighet, men upp till 143 miles i timmen i Tyskland. Det räcker långt när utsikten är halva nöjet.

Läs även: Ny i Stockholm? Här är tio regler du måste kunna

Budapest Keleti-stationen – klassisk port mot Balkan. Foto: Ralf Roletschek

Budapest – Belgrad: comeback efter miljardrenovering

Direkttågen mellan Budapest och Belgrad återvänder 2026 efter att linjen varit stängd sedan 2019. Den serbiska delen har byggts om för cirka en miljard dollar, med kinesisk finansiering, nya stationer och nya spår.

Sex tur-och-retur per dag planeras, varav två som snabba EuroCity med koppling vidare till Wien. Balkan blir plötsligt mer tillgängligt än många svenska regionaltåg.

Tåget 2026 är inte en protest mot flyget. Det är ett alternativ som blivit så bra att det inte längre kräver ideologisk övertygelse. Det räcker med att du gillar att resa.

Familjen Lundgrens magiska platser i Los Angeles – här lever de Hollywoodlivet på riktigt

Los Angeles är inte bara en stad. Det är en livsstil, en illusion och en prövning. För familjen Lundgren är det hem, arbetsplats och experimentverkstad i

Viggo Cavling

Viggo Cavling har skrivit om det goda livet sedan det tidiga 90-talet. Först i den egna konsttidningen Beckerell, sedan följde Nöjesguiden, Dagens Nyheter, Resume, Svenska Dagbladet, Travel News och RES, bland annat. Allt enligt devisen gör man mycket får man mycket gjort. Gör man lite händer ingenting.

Viggo Cavling

Viggo Cavling har skrivit om det goda livet sedan det tidiga 90-talet. Först i den egna konsttidningen Beckerell, sedan följde Nöjesguiden, Dagens Nyheter, Resume, Svenska Dagbladet, Travel News och RES, bland annat. Allt enligt devisen gör man mycket får man mycket gjort. Gör man lite händer ingenting.