Glöm turbulens på flyget, förseningar och dyrt kaffe. Det som verkligen får svenska flygresenärer att tappa humöret är en sko som regelbundet träffar stolsryggen. Nästan varannan svensk anser att sparkande medpassagerare är det mest oacceptabla som finns ombord.
Det här är det värsta du kan göra på flyget

Sommaren betyder att tusentals svenskar ska pressas in i flygplanskabiner på väg mot sol, bad och en hotellbuffé som såg bättre ut på bilderna.
Då gäller det att uppföra sig.
En ny Sifoundersökning, genomförd på uppdrag av TUI bland drygt 1 000 svenskar, visar vilka beteenden som stör oss mest under flygresan. Klar etta är att sparka på sätet framför. Hela 49 procent pekar ut detta som oacceptabelt.
Det är med andra ord klokt att förklara för barnen att stolsryggen framför inte är en fotboll.

Mobilljud och öppna munnar
På andra plats kommer passagerare som använder mobiltelefon eller surfplatta utan hörlurar. En av tre svenskar stör sig på personer som tycker att hela kabinen behöver ta del av deras TikTok-flöde, barnprogram eller videosamtal.
Nästan lika illa är det att hosta utan att hålla för munnen. Det beteendet pekas ut av 31 procent, tätt följt av att bli berusad på flyget, vilket 30 procent tycker är oacceptabelt.
“Undersökningen visar att god flygetikett framför allt handlar om att visa hänsyn till varandra. Sparkar i stolsryggen och högt ljud på mobilen utan hörlurar är sådant som verkligen kan störa reseupplevelsen”, säger Dian Martinez Valencia, kommunikationsansvarig på TUI.
Glöm Mallorca – här är Europas hetaste semesteröar 2026
Söndertrampade stränder, solstolskrig och restauranger där menyn finns på sju språk. Allt fler resenärer söker sig bort från Europas vanligaste
Unga avskyr mobilljud – äldre fylla
Undersökningen visar också tydliga skillnader mellan generationerna.
Bland resenärer mellan 56 och 79 år tycker fyra av tio att berusade passagerare är oacceptabla. I gruppen 18–34 år är motsvarande andel bara två av tio.
De yngre stör sig i stället mer på mobiler och surfplattor utan hörlurar. Där säger 36 procent ifrån, jämfört med 29 procent bland de äldsta.
Kanske handlar det om vana. De yngre har vuxit upp med skärmar, men vill åtminstone slippa höra vad grannen tittar på. De äldre har möjligen sett fler överförfriskade charterresenärer beställa “en sista liten” redan före landning.
Fötter, fisar och nagelvård
Längre ner på listan finns sådant som borde vara självklart men tydligen ändå behöver regleras. Att klippa eller fila naglarna stör 29 procent, medan 26 procent reagerar på illaluktande medhavd mat.
Att släppa väder stör 22 procent. En ganska låg siffra, med tanke på att möjligheten att öppna ett fönster är begränsad på 10 000 meters höjd.

Svenskarnas värsta beteenden på flyget
- Sparka på sätet – 49 procent
- Använda mobil eller surfplatta utan hörlurar – 33 procent
- Hosta utan att hålla för munnen – 31 procent
- Bli berusad – 30 procent
- Utföra nagelvård – 29 procent
- Äta illaluktande medhavd mat – 26 procent
- Släppa väder – 22 procent
- Lägga håret över grannens säte – 16 procent
- Ta av sig strumporna – 13 procent
- Titta på filmer eller serier med nakenhet och sexscener – 10 procent
Undersökningen tillät deltagarna att välja upp till tre alternativ. Det viktigaste rådet är ändå enkelt: behandla flygkabinen som ett gemensamt vardagsrum – fast utan nagelklippare, surströmming och högtalarläge.
Viggos dagbok: Döp om Slussens nya torg efter Carl Johan De Geer
Denna vecka kommer Viggos dagbok hem till Sköndal igen och startar och startar en kampanj för Carl Johan De Geers torg





