Dagens PS
Perfect Weekend

Fjäder i hatten för utdöd fågel

En huia-fjäder såldes för över 300 000 kronor.
En huia-fjäder såldes för över 300 000 kronor. (Foto: Webb's)

Huia-fågeln har inte setts till på över 100 år men fjädrarna från den utdöda fågeln drar fortfarande in stora summor. En fjäder slog nyss världsrekord och blev den dyraste som har sålts på auktion.

De vackra fjädrarna från huia-fågeln prydde länge Maorifolkets huvudbonader.

När européerna sedan vällde in över Nya Zeeland blev fågelns fjäderprakt helt enkelt för mycket för arten, där den jagades till utrotning i början på 1900-talet.

Hög status

Fågelns fjädrar sågs som högs status och det vara bara högt uppsatta personer inom Maorifolket som bar fjädrarna, och det var en sed som även plockades upp av Europas elit – som smyckade ut sig själva med fjädrar och sina hem med uppstoppade huia-fåglar.

Den sista dödsstöten kom när Englands kungligheter fotograferades bärandes fjädrarna under ett besök i Nya Zeeland 1901.

”Efter det bestämde sig alla för att de ville ha en huia-fjäder”, säger Leah MorrisWebb’s auktionshus.

Det sattes igång försök att rädda arten från utrotning men det var för sent, skriver CNN.

Fågeln var helt enkelt mer värd död än levande, och den stjärnglansen lever kvar än idag genom auktioner som trissas upp med allt högre priser för fjädrarna.

Huiafågelns fjäderprakt blev även dess undergång.
Huia-fågelns fjäderprakt blev även dess undergång. (Foto: Wikimedia Commons CC-BY licence/ Auckland Museum LB4199)

Läs även:

Årets garagetömning: Auktion för 360 miljoner. Dagens PS

Klockauktion: Stallone säljer sina dyrgripar. Dagens PS