Dåliga på middag och därmed pasta

Svenskarna slarvar med middagen till vardags
Middag för en behöver heller inte vara tråkigt. Här en krämig, gratinerad lax med grönt, tomat och grevéost – en snabb, enkel och god middag. (Foto: Janerik Henriksson/TT)
Torbjörn Karlgren
Torbjörn Karlgren
Uppdaterad: 25 sep. 2025Publicerad: 25 sep. 2025

Slarvar du med din middag? Då behöver du åtminstone inte känna dig ensam. Hälften av svenskarna tar sig vidare med pasta och halvfabrikat.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Det är Ica som låtit Verian göra en undersökning om våra vardagsvanor när det gäller mat.

Det är visserligen en undersökning lika mager som våra matvanor verkar vara, med 1 034 svarande och dessa slumpmässigt valda ur Sifo-panelen, men indikerar ändå att vi lägger tid på annat än att laga mat.

ANNONS

Hälften av de svarande i undersökningen säger att de ”saknar inspiration” till vardagsmiddagarna. Det är det som får dem att vända blicken mot pastarätter och halvfabrikat, förklarar de.

Bästa klockslaget för middag – enligt experterna. Dagens PS

Planerar inte middag i tid

Framför allt är det där med att planera middagarna ingen paradgren. 39 procent av de svarande säger att de skjuter på beslutet in i det sista och bestämmer kvällens mat samma dag.

27 procent säger att de flera gånger i veckan vänder sig till sin partner och frågar ”vad ska vi äta i kväll?”

51 procent är utan inspiration flera gånger i veckan, konstaterar de.

Icas vardagskock Malidza Larsson tipsar om bra tillbehör, nya varianter av klassiker och om att göra en egen pesto att ta till när det är dags för pastan. (Foto: Pressbild)
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
PS Partner

Tryggare än någonsin att köpa begagnad elbil

26 aug. 2025
Relevance växer
Spela klippet
PS Partner

Relevance: ”Vi växer, trots marknadsläget”

14 aug. 2025

Pasta lösningen

Det är då vi i första hand tar till pasta och halvfabrikat och det behöver naturligtvis inte vara något fel i det.

Med rätt tillbehör är även en pastarätt nyttig och halvfabrikat är inte detsamma som endast halvbra.

Däremot är det naturligtvis fler som borde inse att det inte tar längre tid att laga mat från grunden än att ta till någon halvmesyr – och att man kan passa på att göra något annat medan maten puttrar på spisen.

Ica:s vardagskock Malidza Larsson pekar på bra tillbehör och smaksättare som vardagsräddare. Att ta beprövade rätter, tänk falukorv, och laga till på ett nytt sätt är också ett enkelt knep, enligt Larsson.

Listan/Det här tar vi till när inspirationen tryter

1. Pastarätter (51 procent) 

2. Halvfabrikat som panerad fisk, köttbullar, hamburgare, korv (34 procent)  

3. Matiga mackor (17 procent)  

ANNONS

4. Frukostmat (16 procent) 

5. Soppor (15 procent)  

(Källa: Ica och Verian)

Maten som spar pengar och gör gott för miljön. Dagens PS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Torbjörn Karlgren
Torbjörn Karlgren

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.

Torbjörn Karlgren
Torbjörn Karlgren

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.

ANNONS

Laddhybrid-kampanj hos Volkswagen
Volkswagen logo

Elektrifiera vardagen med upp till 12 mils färd helt på el. Välj en SWE Edition fullpackad med utrustning till ett förmånligt pris och lågt förmånsvärde.  

Se alla kampanjmodeller här!
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS