Bråttom: Hård konkurrens om sommarens resor 

Det bäddas för hård konkurrens om sommarens sista minuten-resor
Det bäddas för hård konkurrens om sommarens sista minuten-resor (Foto: Unsplash)
Matilda Habbe
Matilda Habbe
Uppdaterad: 11 juni 2025Publicerad: 11 juni 2025

Visst ökar reslusten. Ändå har många fortfarande inte bokat sommarens semester. Nu varnar TUI för att sista minuten-resorna kan bli svåra att få tag i.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Efter en lång och kylig vår är ressuget tillbaka. En ny Sifoundersökning från TUI visar att 47 procent av svenskarna planerar att resa utomlands det kommande året – en ökning jämfört med i fjol. Samtidigt är det färre som säger att de inte tänker resa alls.

Men trots reslusten är det många som fortfarande sitter på händerna. Hälften av dem som planerar att resa i juli eller augusti har ännu inte bokat sin semester.

“Påsken inföll sent i år, vilket har förskjutit hela bokningssäsongen. Samtidigt ser vi nu att bokningstakten ökar vecka för vecka. Det skapar ett tryck på de sista platserna i sommar, särskilt till populära resmål i juli och augusti”, säger Dian Martinez Valencia, kommunikationsansvarig på TUI.

Missa inte: Panik på Mallorca: Maten har blivit 67 procent dyrare. Dagens PS

Restplatserna ryker – särskilt från regionala flygplatser

Att vänta kan bli dyrt. TUI rapporterar att över 80 procent av sommarens resor från regionala flygplatser redan är bokade.

“Reslusten är fortsatt stark trots det något osäkra ekonomiska läget. Det gäller att inte ha för mycket is i magen”, konstaterar Martinez Valencia i ett pressmeddelande

Svenskarna jagar också fynd. TUI ser att fler söker resor nu än för bara några veckor sedan – många jämför alternativ och letar efter de bästa erbjudandena.

Cypern är sommarens stora favorit
Cypern är sommarens stora favorit (Foto: TUI)
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
PS Partner

För många IT-projekt misslyckas – här är misstagen du måste undvika

22 maj 2025

Cypern i topp – men Spanien ökar mest

Bland sommarens mest bokade resmål dominerar klassiker som Cypern, Kreta och Rhodos. Cypern är det överlägset mest bokade landet enligt TUI.

Men det finns också ett gäng raketer. Bland annat har Costa Dorada ökat med 164 procent jämfört med förra sommaren. Andra resmål som ökar snabbt är Costa Brava (121 procent), Korfu (84 procent), Madeira (65 procent) och Malta (64 procent).

Costa Brava är en av sommarens raketer
Costa Brava är en av sommarens raketer (Foto: Unsplash)

Boka snart – eller bli utan?

För den som vill resa i sommar men ännu inte bestämt sig, börjar klockan alltså ticka.

“Från flera regionala flygplatser är mer än 80 procent av resorna i sommar redan bokade och det kan bli svårt att hitta exakt den resa man vill ha om man väntar för länge. Särskilt till klassiska sommarfavoriter som Cypern, Kreta och Mallorca”, avslutar Dian Martinez Valencia. 

Läs också: Här är de flygplatser där ditt bagage löper störst risk att försvinna. Dagens PS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Matilda Habbe
Matilda Habbe

Bevakar i huvudsak privatekonomi, pension och bostadsmarknad för Dagens PS. Brinner för att göra svåra ämnen begripliga.

Matilda Habbe
Matilda Habbe

Bevakar i huvudsak privatekonomi, pension och bostadsmarknad för Dagens PS. Brinner för att göra svåra ämnen begripliga.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS