Här är de tolv länderna vars invånare nu förbjuds att resa in i USA då president Donald Trump klassar dessa som “högriskregioner”.
Trump stoppar inresor från tolv länder: "Terrorhot"


Mest läst i kategorin
På ondagen undertecknade Trump-administrationen proklamationen som innebär att medborgare från tolv länder inte är välkomna att besöka USA.
De berörda länderna är Afghanistan, Myanmar, Tchad, Kongo, Ekvatorialguinea, Eritrea, Haiti, Iran, Libyen, Somalia, Sudan och Jemen.
Begränsar även inresor från sju andra länder
Det rapporterar bland många andra medier CNBC och uppger att Trump hänvisar till “nationella säkerhetsintressen” som argument för sitt beslut.
Han hävdar att invånarna från de svartlistade länderna kan utgöra säkerhets- eller terrorhot mot USA.
Missa inte: Många svenskar ratar USA trots dollarraset Dagens PS
Utöver reseförbudet mot de tolv länderna omfattar beslutet begränsade möjligheter att resa in i USA från sju andra länder: Burundi, Kuba, Laos, Sierra Leone, Togo, Turkmenistan och Venezuela.
Den nya policyn gäller för utlänningar från de angivna länderna som befinner sig utanför USA och som saknar visum för att komma in, framgår det.
Då rev Biden upp Trumps inreseförbud
“Vissa resenärer är undantagna från regeln, inklusive personer med permanent uppehållstillstånd i USA, idrottare som reser för att delta i stora sportevenemang och närmaste familjemedlemmar med “tydliga och övertygande bevis på identitet och familjerelationer”, och nämner DNA som ett exempel”, skriver CNBC och berättar att den nya policyn liknar det tidigare hårt kritiserade reseförbud som USA tillkännagav i januari 2017, bara en vecka in i Trumps mandatperiod då.
Högsta domstolen fastställde året därpå inreseförbudet, som då gällde sju länder med muslimsk majoritet.
Det förbudet upphävdes av president Joe Biden 2021.
Läs även: Amerikaner oroar sig för att resa till Kanada Dagens PS

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.