Dagens PS

Trump pressar Israel: Vapenvila i Gaza är “väldigt möjligt”

Donald Trump
Trump försöker övertyga Israels premiärminister Benjamin Netanyahu om att lägga ner sina vapen (Foto: Mark Schiefelbein/AP/TT)
Matilda Habbe
Matilda Habbe
Uppdaterad: 28 juni 2025Publicerad: 28 juni 2025

Efter tolv dagars krig mellan Israel och Iran har ett nytt fokus seglat upp: Gaza. Enligt källor arbetar Donald Trump nu intensivt för att få till en vapenvila mellan Israel och Hamas.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

En källa med insyn i förhandlingarna säger till Newsweek att ett avtal ”är väldigt möjligt”. 

Trump försöker övertyga Israels premiärminister Benjamin Netanyahu om att ta nästa steg mot vapenvila, nu när konflikten med Iran tillfälligt lagt sig.

Men Trump är inte nöjd med enbart ett kort avbrott. Han siktar på ett mer omfattande fredsavtal.

”Presidenten är tydligt intresserad av mer än bara en 60 dagar lång vapenvila mellan Israel och Hamas”, säger källan. ”Han hoppas att de 60 dagarna ska leda till en lösning, frigivning av alla gisslan och ett permanent eldupphör som i sin tur kan bana väg för förhandlingar om ett framtida fredsavtal mellan Israel och Palestina”. 

Nu vänds blicken mot Gaza

Konflikten mellan Israel och Iran har nyligen pausats efter flera allvarliga attacker

Trump tog själv beslutet att beordra amerikanska attacker mot iranska kärnanläggningar, och bara dagar senare deklarerade han ett eldupphör – något han nu försöker upprepa i Gaza.

”Jag tror att det görs framsteg”, sa Trump under ett besök vid NATO-toppmötet i Nederländerna i veckan.

 ”Jag tror att tack vare den attack vi genomförde, så kommer vi att få mycket goda nyheter”. 

ANNONS

Missa inte: Största offensiven hittills i Gaza – ”apokalyps”. Dagens PS

ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
PS Partner

För många IT-projekt misslyckas – här är misstagen du måste undvika

22 maj 2025

Förslag: gisslanutbyte och paus i flyganfall

“Vi tror att vi inom nästa vecka kommer att få en vapenvila”, sa Trump enligt SvD

Det nya förslaget som USA tagit fram innehåller ett 60 dagar långt vapenstillestånd. Under denna tid ska Hamas släppa 10 levande israeler och lämna tillbaka 18 döda. Israel i sin tur ska frige över 1 200 palestinska fångar och lämna över 180 kroppar.

Israel ska också dra tillbaka vissa trupper, pausa flygspaningar över Gaza och tillåta FN och Röda Halvmånen att leverera nödhjälp. Målet är att samtal om en permanent vapenvila ska inledas direkt.

Protester i Israel – och rättsfall mot Netanyahu

Samtidigt ökar pressen på Netanyahu inifrån. Protester har åter blossat upp i Tel Aviv från familjer till gisslan som kräver att regeringen agerar.

Netanyahu är dessutom mitt uppe i en rättsprocess där han står åtalad för bland annat mutbrott – ett fall som Trump nu också försöker påverka. På sin plattform Truth Social skrev Trump att processen är en ”häxjakt”, att den borde “avslutas omgående” och att “en benådning ges till en stor hjälte som har gjort så mycket för staten”. 

Flera israeliska medier rapporterar att detta utspel är en del av Trumps försök att vinna Netanyahus stöd för vapenvilan.

ANNONS
Trump Gaza
Många civila barn har skadats och mördats i Gaza (Foto: Jehad Alshrafi/AP/TT)

IDF: “Vi fortsätter tills målen är uppfyllda”

Sedan den 7 oktober 2023 har över 56 000 människor mördats i Gaza, enligt regeringen. Mer än hälften uppges vara kvinnor och barn. 

Och trots Trumps utspel verkar det vara långt ifrån över. 

Israels arméchef Eyal Zamir slog på fredagen fast att militären kommer fortsätta sin offensiv.

”Vi kommer att fortsätta agera med beslutsamhet för att uppnå krigets två huvudmål – att få hem gisslan och besegra Hamas”, sa han enligt Newsweek. 

Det är alltså oklart om Trump kommer lyckas med sitt uppdrag. 

Läs också: Krig mot Iran ett högt spel för Trump. Dagens PS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Matilda Habbe
Matilda Habbe

Bevakar i huvudsak privatekonomi, pension och bostadsmarknad för Dagens PS. Brinner för att göra svåra ämnen begripliga.

Matilda Habbe
Matilda Habbe

Bevakar i huvudsak privatekonomi, pension och bostadsmarknad för Dagens PS. Brinner för att göra svåra ämnen begripliga.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS