Dolly Parton sopar banan med Donald Trump när det gäller att vara den mest populära personen i USA.
Glöm Trump – Dolly Parton är populärast

Working 9 to 5 går hem hos amerikanarna, i alla fall när det gäller Dolly Parton.
Hon är populär i USA, där Donald Trumps tidigare höga siffror dalar.
Kriget i Mellanöstern har inte direkt gjort presidenten populär på hemmaplan, där allt fler dessutom är oroliga för att inflationen kommer tillbaka med de nya tullarna.
Amerikanarna är irriterade över stigande drivmedelspriser, vilket pressar presidenten inför höstens mellanårsval.
Botten för Trump
Bottenrekord för Trump men sådana problem har alltså inte Dolly Parton som anses vara den mest populära personen i USA enligt en ny undersökning, visar Euronews.
Det är University of Massachusetts Lowell som fastställer siffrorna som säger att Parton leder med hästlängder före landets politiker.
Dolly Parton är populär
Hon har 65 pluspoäng på listan, vilket kan jämföras med den tidigare presidenten Barack Obama som ansågs vara populär i USA, men trots det bara fick 14 pluspoäng i den senaste undersökningen.
Parton slår även en annan amerikansk sångerska –Taylor Swift – som enbart kammade hem 3 pluspoäng.
Vad hamnar då Trump på?
Inte så smickrande siffror visar det sig där presidenten landar på minus 18.

Trump håller inte löftena
Ekonomin var den viktigaste frågan för Trumps väljare redan vid valet. Löftet var ett starkare Amerika – men inflationen har stigit och arbetsmarknaden har i snitt bara skapat drygt 20 000 jobb i månaden det senaste året.
Kanske inte vad man förväntade sig när man röstade på Trump, som dessutom lovade att han inte skulle starta några nya krig – ord han inte kan backa upp längre.
Hela listan är här där Vladimir Putin är den som är minst populär bland amerikanerna och hamnar på minus 65.
Dolly Parton: (+65)
Barack Obama: (+14)
Volodymyr Zelenskyy: (+13)
Bernie Sanders: (+6)
George W. Bush: (+5)
Taylor Swift: (+3)
Marco Rubio: (-3)
AOC: (-6)
John Thune: (-8)
Kamala Harris: (-11)
JD Vance: (-10)
Taylor Frankie Paul: (-10)
Mike Johnson: (-13)
Gavin Newsom: (-14)
Elon Musk: (-16)
Donald Trump: (-18)
Joe Biden: (-19)
Benjamin Netanyahu: (-19)
Tucker Carlson: (-21)
Mark Zuckerberg: (-43)
Vladimir Putin: (-65)
Missa inte:
Hackarnas nästa mål – VM i USA. Dagens PS
Kina om USA:s Hormuz-blockad: ”Farligt och oansvarigt”. Dagens PS





