Dagens PS

När skyddsnätet släpper: EU söker en plan B utan USA

Flera viktiga toppmöten kommer att hållas inom EU denna vecka. Bland annat om Europa och EU kan klara sig utan USA. (Foto: Jonas Ekströmmer/TT)
Roland Klinga
Roland Klinga
Uppdaterad: 09 feb. 2026Publicerad: 09 feb. 2026

EU-ledare samlas till en intensiv vecka av krismöten om säkerhet, ekonomi och Ukraina. Frågan är om Europa kan stå på egna ben i en hårdnande värld.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Europa går in i en av årets mest avgörande politiska veckor. Under några tätt packade dagar ska EU:s ledare diskutera kontinentens framtid i en tid präglad av krig, ekonomisk osäkerhet och ett allt mer oförutsägbart omvärldsläge. 

På dagordningen står Europas försvar, konkurrenskraft och relationen till USA. Men också det fortsatta stödet till Ukraina.

Viktiga framtidsmöten

”De kommande dagarna kommer att visa om Europa kan vända utvecklingen och bli verkligt enat, fullt moget och självständigt”, säger Italiens tidigare premiärminister Enrico Letta till Politico.

Han tillägger: 

”Precis som Maastrichtfördraget 1992 formade Europa för de senaste 35 åren måste vi nu göra något liknande igen”.

Läs mer: Ingen fredsplan i Ukraina – mötet ett misslyckande (Dagens PS)

Veckan inleds i Bryssel där EU:s försvarsministrar samlas för ett möte med ett enda huvudämne: Ukraina. 

Landets försvarsminister Mychajlo Fedorov väntas delta och redogöra för vad han beskriver som Ukrainas ”mest akuta” behov, när Rysslands fullskaliga invasion nu närmar sig sitt fjärde år.

ANNONS

Enligt uppgifter till Politico kommer Ukraina återigen att efterfråga mer luftförsvar. Det handlar bland annat om Patriot- och Nasams-system. Men även om ett fördjupat samarbete kring försvarsinnovationer. Det är ett område där drönare och ny militär teknik står i centrum.

”Europa tänker nu akut på en verklig plan B för sin egen säkerhet, i takt med att USA allt mer drar sig tillbaka från den transatlantiska alliansen, säger Fabrice Pothier, vd för konsultbolaget Rasmussen Global.

”Europa måste kunna stå på egna ben om vi lämnas ensamma”, tillägger han.

ANNONS

Europas konkurrenskraft

På torsdagen flyttas fokus från säkerhet till ekonomi när EU:s 27 stats- och regeringschefer möts på slottet Alden Biesen i Belgien.

Där ska de diskutera hur unionen kan stärka sin konkurrenskraft i en värld av hårdnande global konkurrens. Förenklade regler, ett starkare inre marknadssamarbete och minskat beroende av kritiska råvaror från omvärlden står högt på agendan.

Läs mer: Råvarukrisen: Därför sitter EU fast i beroende av Kina (Dagens PS)

Även tidigare ECB-chefen Mario Draghi och Enrico Letta deltar för att presentera sina visioner för Europas ekonomiska framtid. Europeiska rådets ordförande António Costa har i sitt inbjudningsbrev varnat för en värld med ”ökad och inte alltid rättvis ekonomisk konkurrens”.

Veckan avslutas med den årliga säkerhetskonferensen i München, där bland andra EU-kommissionens ordförande Ursula von der Leyen, Nato-chefen Mark Rutte, USA:s utrikesminister Marco Rubio och Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj deltar. 

ANNONS

Den uttalade agendan handlar om europeisk säkerhet, men den underliggande frågan är större. Den handlar om Europa kan klara sig utan USA?

Mark Rutte är skeptisk. När han nyligen talade inför EU-parlamentariker sade han rakt på sak:

”Fortsätt drömma om ni tror det. Det går inte”, har han sagt.

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Roland Klinga
Roland Klinga

Jag har jobbat över trettio år som journalist. Mest med ekonomi- och arbetsmarknadsjournalistik. Men också med grävande journalistik och politik. Jag är väldigt sportintresserad och håller Västerås SK högt. Dessutom är jag en flitig musiksamlare. Har över 7000 skivor.

Roland Klinga
Roland Klinga

Jag har jobbat över trettio år som journalist. Mest med ekonomi- och arbetsmarknadsjournalistik. Men också med grävande journalistik och politik. Jag är väldigt sportintresserad och håller Västerås SK högt. Dessutom är jag en flitig musiksamlare. Har över 7000 skivor.

ANNONS
ANNONS