Dagens PS

25 000 i månaden – trycket ökar på Ryssland

Raketer laddas av ukrainska soldater för att avfyras mot ryska positioner. (Foto: Iryna Rybakova /AP/TT)
Raketer laddas av ukrainska soldater för att avfyras mot ryska positioner. (Foto: Iryna Rybakova /AP/TT)
Edvard Lundkvist
Edvard Lundkvist
Uppdaterad: 23 jan. 2026Publicerad: 23 jan. 2026

En enda siffra sammanfattar pressen på Ryssland just nu. Det handlar inte om inflation eller BNP, utan om utvecklingen på slagfältet i Ukraina.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Den ryska ekonomin bromsar visserligen in kraftigt. Internationella valutafonden, IMF, har sänkt prognosen för Rysslands BNP-tillväxt 2026 till 0,8 procent.

Men trots att bromsar är den besvärligaste siffran för Moskva en annan, skriver Realtid.

Läs även:
Utrikesministern: Europa måste skapa sin egen armé. Dagens PS

Svåra förluster

Natos generalsekreterare Mark Rutte slog tidigare i januari larm om de ryska förlusterna i ett anförande i Bryssel. Enligt honom dödas mellan 20 000 och 25 000 ryska soldater varje månad i striderna i Ukraina.

”Jag pratar inte om allvarligt skadade, utan om döda”, sade Rutte och beskrev utvecklingen som ohållbar för Ryssland, enligt Business Insider.

Han jämförde förlusttakten med Sovjetunionens invasion av Afghanistan, där omkring 15 000 soldater dödades under mer än nio år. I Ukraina förlorar Ryssland lika många, eller fler, på en enda månad.

Press på rekryteringen

De omfattande förlusterna sätter hård press på Rysslands förmåga att fylla leden. Enligt bedömare har Kreml hittills undvikit en ny storskalig tvångsmobilisering, av rädsla för politiska konsekvenser.

ANNONS

Även Ukraina brottas med stora personalproblem, men Rysslands numerära övertag urholkas snabbt i takt med de höga förlusterna.

Ekonomin tappar fart

Parallellt med de militära problemen mattas den ryska ekonomin. IMF sänkte i januari sin prognos för Rysslands BNP-tillväxt 2026 till 0,8 procent, från tidigare 1 procent, enligt The Moscow Times.

IMF pekar på att uppgången 2024 till stor del drevs av kraftigt ökade försvarsutgifter, en tillväxtmotor som nu tappat kraft.

Rysslands centralbank räknar med en tillväxt på mellan 0,5 och 1,5 procent nästa år, medan landets ekonomidepartement ligger något högre. Samtidigt bedömer IMF att tillväxten förblir låg även 2027.

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Edvard Lundkvist
Edvard Lundkvist

Nyfiken redaktionschef som bevakar börs- och finansnyheter med ett särskilt intresse för det internationella perspektivet. Trivs särskilt bra med att skriva oberoende och kostnadsfria nyheter för en bred men intresserad publik.

Edvard Lundkvist
Edvard Lundkvist

Nyfiken redaktionschef som bevakar börs- och finansnyheter med ett särskilt intresse för det internationella perspektivet. Trivs särskilt bra med att skriva oberoende och kostnadsfria nyheter för en bred men intresserad publik.

ANNONS
Se aktuella erbjudanden på elkombin ID.7 Tourer här!

Sverige är ett kombiland, vi ser till att det förblir så. Vinterfolk kör Volkswagen ID.7 Tourer, elkombin för Sverige – med fyrhjulsdrift.Se erbjudandet här!

Se erbjudandet här!
ANNONS
ANNONS