Dagens PS

"Ingen grön backlash", säger EU:s klimatchef

"Ingen backlash mot grönt", enligt EU:s klimatchef
EU:s klimatbas Wopke Hoekstra vid klimatmötet COP30. Inte heller där säger sig Hoekstra ha sett några, reella motreaktioner mot grön politik. (Foto: Fernando Llano/AP-TT)
Torbjörn Karlgren
Torbjörn Karlgren
Uppdaterad: 02 dec. 2025Publicerad: 02 dec. 2025

EU:s klimatbas Wopke Hoekstra menar att det inte finns någon motreaktion mot EU:s gröna politik och klimatmål. Tvärtom, faktiskt.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Bagdad-Bob, Mohammed Saeed al-Sahaf, var Iraks och Saddam Husseins språkrör vid USA:s invasion, men blev känd för att förneka även det mest uppenbara.

”Det finns inga amerikanska soldater i Bagdad”, förkunnade han. ”De är inte ens inom 100 miles från Bagdad”, var ett annat påstående när soldaterna var så nära att de kunnat knacka honom i huvudet med sina gevär i stället för att skjuta.

”Min känsla är, som vanligt, att vi kommer att slakta dem alla”, sade Bagdad-Bob när nederlaget redan var tydligt för alla.

Nu gör EU:s klimatkommissionär, nederländaren Wopke Hoekstra, en ”Bagdad-Bob” och förklarar att det inte finns någon motreaktion mot EU:s gröna politik och klimatmål.

De nya klimatmålen för 2040 är ”faktiskt en acceleration, snarare än en nedgradering”, hävdar Hoekstra.

EU:s mardröm: Överkörd av stormakterna. Dagens PS

”Kraftigt överdrivet”

Rapporterna om att Europas gröna agenda får stå tillbaka är kraftigt överdrivna, menar klimatkommissionären.

”Det pratas alltid mycket om motreaktion”, säger Hoekstra hos Politico. ”Det är, tror jag, en av de stora missuppfattningarna.”

ANNONS

Det säger klimatchefen i ett läge där bilindustrin fått målen om slut på bensin- och dieselbilar att skjutas fram i tid och bli diffusa, de enskilda länderna rulla tillbaka klimatmålen, fossila bränslen förklaras ha en fortsatt ökad efterfrågan ytterligare 25 år och så vidare.

Europas bilindustri närmar sig en riktigt kritisk punkt. Dagens PS

Den gröna omställningen har mött hårt motstånd från klimatförnekande krafter i EU-parlamentet, samtidigt som näringslivet varit tveksamt. (Foto: Wiktor Nummelin/TT)
ANNONS

Senaste nytt

Ola Skogö - Modulärt byggande för flexibla samhällen
Spela klippet
PS Partner

Därför växer modulärt byggande i Sverige

28 nov. 2025
PS – Linda Murray Wennberg_ Hur riskkapital kan stärka företagets tillväxtresa (SPONSRAD AV ALMI)
Spela klippet
PS Partner

Så kan svenska startups växa med riskkapital och expertis från Almi Invest

21 nov. 2025

Pressas hårt från flera håll

EU:s klimatmål för 2040 och strategin inom miljö- och klimatfrågorhar varit under extrem press inte bara från näringslivet utan även från klimatförnekande högerpartier i EU-parlamentet och andra grupper.

Det har lett till att vissa existerande standarder slopats eller försvagats och fått allt fler att tvivla på att kvarvarande mål nås till år 2040.

Men Hoekstra säger att ”omstuvningen” av vissa delar i den gröna politiken inte handlar om att backa från miljöambitionerna.

”Vi måste hitta ett recept där vi verkligen ser till att klimat, konkurrenskraft och oberoende förs samman. Det är i slutändan den vinnande formeln”, säger han.

EU har en ny plan för naturen – möter hård kritik. Dagens PS

ANNONS

Menar det inte, egentligen?

Mycket av de klagomål som hörs är dessutom kritik som bara hörs utåt, i det offentliga, och bara är ett sätt att vinna fördelar, menar Hoekstra.

“Det är ett verktyg som används, vilket ofta är fallet inom diplomati”, hävdar han.

“De som kanske hade uttryckt sin oro offentligt erkänner inte bara i ett rum att effekterna faktiskt inte är så stora, de säger till och med att det hjälper dem till en annan typ av politik”, menar han.

Vi utgår från att trupperna fortfarande står minst 160 kilometer från Bagdad.

Bra för miljön – men fördröjt av EU i 6 år. Dagens PS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Torbjörn Karlgren
Torbjörn Karlgren

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.

Torbjörn Karlgren
Torbjörn Karlgren

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS